Japonská vesmírna agentúra pošle misiu na mesiace Marsu

Ide o jedinečnú možnosť na prieskum predtým, než na povrch planéty vstúpi prvá ľudská noha

Planet Mars
Zdroj: Pixabay.com

Poslať misiu na jeden z mesiacov Marsu bolo v hľadáčiku vesmírnych agentúr už dlhšiu dobu. Za posledné roky sa tím, z japonskej vesmírnej agentúry JAXA s touto neľahkou úlohou popasoval. Tím inžinierov a vedcov pracoval na misii s názvom Marian Moon eXploration (pozn. redakcie:MMX).

Misia bola posunutá dopredu s cieľom vyslať modul na obežnú dráhu, pristávací modul a možno aj rover, ktorý by zároveň zabezpečil aj návrat vzoriek naspäť ku nám. Misia by mala začať okolo roku 2024. Posledné tri roky bola misia MMX v predprípravnom štádiu, ktoré sa zameriava na výskum a analýzu potenciálnych možností. Simulovali taktiež pristátie, ktoré im pomôže vylepšiť dizajn modulu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teraz sa misia posunula do fázy vývoja, ktoré sa zameriava na vývoj príslušného hardvéru a softvéru. MMX je založená na programe JAXA, ktorý sa zameriaval na prieskum malých vesmírnych telies, spojený s odberom vzoriek. Raketa Hayabusa úspešne priletela k asteroidu Itokawa v roku 2005 a úspešne sa so vzorkami vrátila na Zem v roku 2010, napriek niekoľkým chybám, či prekážkam.

Plán, s ktorým japonská agentúra počíta si vyžaduje modul, ktorý by študoval oba mesiace Marsu, Phobos a Deimos, približne tri roky. Následne by pristávací modul pristál na povrchu, kde by zozbieral vzorku, vážiacu viac než 10 gramov. Následne by pristávací modul použil trysky, ktoré by ho dostali naspäť na Zem, približne v roku 2029.

Prieskum mesiacov červenej planéty je ideálnym krokom predtým, než sa na jej povrch dostanú prví ľudia. Tieto mesiace boli taktiež zvažované ako základňa, ktorá by umožnila astronautom jednoduchší prístup na Mars, než keby sa rozhodli cestovať priamo na planétu.

„Ľudia môžu realisticky preskúmať povrch len niekoľkých objektov, medzi ktoré sa radí aj Phobos a Deimos,“ vyjadril sa hlavný vedec americkej NASA, Jim Green.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre