SpravodajstvoVeda a výskum

Írska Atlantída: Existoval niekedy legendami opradený ostrov Hy-Brasil?

Po prvýkrát sa na mapách objavil v roku 1325 a existoval niekoľko stoviek rokov.

Naprieč históriou sa môžeme stretnúť s množstvom povestí opisujúcich mýtické ostrovy, ktoré dnes už zmizli z povrchu Zeme alebo možno vôbec neexistovali. Najznámejším príkladom je Atlantída – ostrov s vyspelou kultúrou, ktorý sa po prírodnej katastrofe prepadol do hlbín mora.

Podobnou a hoci oveľa mladšou legendou je aj ostrov Hy-Brasil nachádzajúci sa na západ od Írska. Podľa legendy ide o ostrov obklopený hmlou, no každých sedem rokov sa na jeden deň hmla rozplynie a ostrov odhalí. Aj napriek tomu, že je ostrov viditeľný sa však k nemu nemožno doplaviť. Existenciu ostrova naznačuje aj množstvo námorných máp, ktoré vznikli v rozmedzí niekoľkých storočí, informuje IFL Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po prvýkrát sa ostrov Hy-Brasil na mape objavil v roku 1325 pod menom Brasil. Neskôr sa vyskytoval pod inými menami, napríklad Brazil, Breasil, Hy-Brasil alebo O’Brasil. Spolu s názvom ostrova sa na mape menila aj jeho poloha, pretože sa nikto nemohol zhodnúť na skutočnej polohe ostrova. O jeho záhadnej náture hovoril aj kapitán Rich, ktorý sa údajne dostal tak blízko, že mohol vidieť prístav. Jeho loď však čoskoro obklopila hmla a k pobrežiu ostrova sa nikdy nedostal.

Medzi ďalšie svedectvá sa radí aj výpoveď kapitána Johna Nisbeta, ktorý údajne na ostrove stroskotal aj so svojou posádkou. Na ostrove objavili starý hrad, no žiadne známky obyvateľov. V noci ich však zobudil záhadný muž, ktorého sledovalo desať služobníkov. Muž kráčal smerom k lodi kapitána. Neskôr vysvitlo, že ostrov bol zakliaty a príchod kapitána kliatbu prelomil a ostrov by mal byť opäť viditeľný. Postupom času sa objavovalo čoraz viac podobných príbehov, no ostrov sa poslednýkrát objavil na mape v roku 1872.

Legenda  alebo skutočnosť?

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o takzvaný fantómov ostrov. Ide o ostrovy, ktoré sa istý čas objavovali na mapách, no neskôr sa ukázalo, že v skutočnosti neexistujú. Fantómové ostrovy spravidla vznikajú vďaka navigačným chybám, zlým pozorovaniam, neovereným informáciám alebo úmyselným klamstvom. Medzi najznámejšie fantómové ostrovy patrí napríklad „Ostrov démonov“, ktorý sa mal nachádzať neďaleko Kanady.

Ostrov démonov sa po prvýkrát objavil na mapách v 16. storočí a zmizol v polovici 17. storočia. Ďalším príkladom je ostrov Sandy Island, ktorý sa na mapách objavil koncom 19. storočia a prežil až do čias moderného Google Earth. V roku 2012 však expedícia „preplávala“ cez ostrov a definitívne potvrdila, že neexistuje. Zakrátko nato zmizol aj z Google máp.

Rovnaká situácia pravdepodobne nastala aj v prípade ostrovu Hy-Brasil. V tomto prípade však mohol hrať väčšiu úlohu folklór, než chyba námorníkov. Niektorí sa ale domnievajú, že ostrov skutočne existoval, no zmizol pod hladinou oceánu a stal sa z neho korálový útes Porcupine Bank.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close