Spravodajstvo

Zaplatila ho neznáma organizácia a zničil neznámy páchateľ: Záhadu „Amerického stonehengu“ prehlbuje chýbajúca časová kapsula

Podľa inštrukcií by sa časová kapsula mala nachádzať hneď vedľa monumentu. Pod ňou sa však zľahla zem.

Na začiatku mesiaca, presnejšie 6. júla, niekto vyhodil do vzduchu takzvaný „Americký stonehenge“. Ide o žulový monument v americkom štáte Georgia, na ktorom sa nachádzalo desať posolstiev, ktoré mali viesť človeka vo „veku rozumu“.

Hoci bol na bezpečnostných kamerách jasne zachytený páchateľ, niektorí konšpirátori sa domnievali, že za explóziu a zničenie kameňov bol zodpovedný sám Boh. Ten mal takýmto ráznym krokom zničiť „dielo Antikrista“. Zásady vytesané v žulovom monumente vyzývali ľudstvo, aby držalo populáciu pod hranicou 500-miliónov, aby dokázalo žiť v trvalej rovnováhe s prírodou. Zároveň vyzývali na to, aby sme sa rozmnožovali „múdro“, za cieľom zlepšenia fyzickej kondície a rozmanitosti ľudstva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie všetky posolstvá však boli vo svojej podstate kontroverzné. Na monumente stálo napríklad aj to, aby sme ako ľudia oceňovali pravdu, krásu a lásku. Zároveň vyzýval k spravodlivým súdom.

Čo však kontroverzné je, je vznik monumentu, ktorý je opradený záhadou rovnako, ako jeho náhly koniec. Stavbu si v roku 1979 objednal muž, ktorý sa predstavil pod pseudonymom R. C. Christian. Muž, ktorého identita ostáva dodnes záhadou, tvrdil, že zastupuje skupinu, ktorá chce poskytnúť ľudstvu cestu humanity. Objednávateľ stavby vystupoval pod falošným menom, ktoré podľa hypotéz môže odkazovať na zakladateľa rád Rozenkruciánov, Christiana Rosenkreuza.

S posolstvami na monumente sa stotožňovala napríklad Yoko Ono, manželka Johna Lennona. Iné skupiny však označovali Americký stonehenge za dielo diabla alebo Iluminátov snažiacich sa o „nový svetový poriadok“. Niet preto divu, že sa s nečakanou explóziou monumentu niesli rôzne bláznivé hypotézy.

Pokračovanie záhady

Záhada však ani zďaleka nekončí. Okrem „desiatich prikázaní“ boli na žulovej stavbe vytesané inštrukcie týkajúce sa časovej kapsule, ktorá sa má nachádzať neďaleko pod plaketou hneď vedľa monumentu.

„Časová kapsula sa nachádza šesť stôp pod [prázdne] a mala by byť otvorená [prázdne],“ písalo sa v nedokončenej správe vytesanej do kameňa.

Krátko po explózii úrady dali strhnúť ostatky monumentu kvôli bezpečnosti. Počas toho sa pozreli aj pod zem a pokúsili sa nájsť spomínanú časovú kapsulu. To čo objavili ich však zarazilo.

„Nebola tam žiadna diera. Nebolo tam nič. Išlo len o kus betónu ležiaceho na hline,“ vyjadril sa náčelník polície, Shane Allen.

Allen dodáva, že zem okolo údajnej kapsule nebola narušená. Už v minulosti sa niektorí pokúšali kapsulu získať, no každý pokus sa skončil neúspechom. K záhade vzniku a zániku čudesného monumentu sa teraz pridáva aj fakt, že nikto ani len netuší, či nejaká časová kapsula vôbec existovala a čo sa v nej mohlo nachádzať.

Vzhľadom na posolstvá vytesané do žuly, mala byť kapsula akousi záchranou, ak by došlo k najhoršiemu – jadrovej vojne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close