AutáSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Pozor, od dnes sa zvyšujú pokuty za hranie sa s telefónom počas šoférovania!

Od 1. augusta sa zvyšujú pokuty za hranie sa so smartfónom počas šoférovanie.

Mnohí z nás si nevedia predstaviť svoj život bez auta. Vďaka nemu sa vieme dopraviť tam, kam potrebujeme. Málokto si ale uvedomuje, že auto môže byť aj zbraňou, ak je v rukách nezodpovedných vodičov.

Pravdepodobne nikto z nás netúži byť účastníkom nehody. Ako informuje polícia prostredníctvom svojej Facebook stránky, tak medzi najčastejšie dôvody nehôd patrí nevenovanie sa riadnemu vedeniu vozidla v dôsledku toho, že sa hráme s telefónom počas šoférovania. To je aj dôvod, prečo polícia zvyšuje pokuty za telefonovanie, či hranie sa so smartfónom alebo iným obdobným zariadením za volantom.

„Čísla nepustia, jednou z TOP 3 najčastejších príčin dopravných nehôd je nevenovanie sa vedeniu vozidla v dôsledku „hrajkania sa“ s mobilom. Tento neduh slovenských šoférov je tak rozšírený a zároveň extrémne nebezpečný, že sme sa rozhodli zvýšiť pokuty za tento priestupok,“ vysvetľuje polícia.

Môže vám byť uvalený aj zákaz vedenia vozidla!

Polícia na Facebooku vysvetľuje, že za hranie sa s telefónom počas šoférovania vám od dnešného dňa hrozí pokuta v blokovom konaní do 150€. V prípade správneho konania, pokuta môže byť uložená až do výšky 300€. Pôvodná maximálna výška pokuty, ktorá vám hrozilo do dnešného dňa, bola 100€, resp. 200€. Okrem iného polícia vám môže uvaliť aj zákaz činnosti vedenia vozidla po dobu dvoch rokov.

Polícia ďalej dodáva, že obsluhovanie telefónu počas šoférovania je priestupkom, ktorý sa po novom radí medzi závažné porušenia pravidiel premávky. Čo to znamená v praxi? Ak 3-krát závažne porušíte dopravné predpisy za 12 mesiacov, tak vás to môže stáť vodičské oprávnenie.

„Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov,“ vysvetľuje polícia v príspevku na Facebooku.

Polícia v rámci publikovanej správy ďalej hovorí, že za porušenie dopravných pravidiel sa nepovažuje, ak telefón či iné obdobné zariadenia, ovládate prostredníctvom systému voľných rúk (Hands free).

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close