iPhone telefóny dostávajú prvýkrát podporu RCS správ, no Apple v tom nemá prsty

Aplikácia Beeper ako prvá prináša podporu RCS správ medzi iOS a Androidom. Zvýši tak bezpečnosť komunikácie medzi týmito dvoma operačnými systémami.

iPhone messages spravy
Zdroj: ninefotostudio / Shutterstock.com

Posielanie SMS správ je dnes už zastarané a pomaly ho z trhu vytláča novší štandard RCS. Táto skratka znamená rich communication service a v podstate to znamená štandard, ktorý z „esemeskovania“ spraví četovanie.

Z minulosti dobre vieme, že SMS správy umožňujú len jednoduchú formu komunikácie na základe textových znakov. Pri RCS správach nám odpadá potreba počítať počet znakov a na správy môžeme reagovať napríklad obrázkami, hlasovými správami či inými reakciami, napríklad gif obrázkami. V podstate RCS prináša to, na čo sme už dlho zvyknutý z Messengeru alebo WhatsAppu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina smartfónov dnes RCS správy podporuje, no iPhony boli dlho známe tým, že tento štandard správ nepodporovali. Poslednú dobu na spoločnosť Apple apeloval aj Google, pretože RCS správy sú bezpečnejšie vďaka šifrovaniu, ktoré znemožňuje tretím stranám vašu komunikáciu zachytiť a prečítať si jej obsah.

Apple sa síce RCS štandardu stráni, no ani iPhony nefungujú na dnes už starých SMS správach. Tieto zariadenia majú svoj vlastný štandard iMessage, ktorý však, ako už býva zvykom, funguje len na zariadeniach od Apple. V praxi to znamená, že ak chcete poslať správu na Android, systém predsa len prejde na staré a nezabezpečené SMS správy. Zdá sa však, že RCS správy už prišli aj na tieto zariadenia.

Apple svoju politiku nemení

Áno, RCS správy prichádzajú aj na iPhone, no nie preto, lebo by sa spoločnosť Apple rozhodla zmeniť názor. V AppStore sa objavila aplikácia Beeper, ktorá tento štandard na iPhony priniesla a dokáže vám nahradiť natívnu iMessage aplikáciu. Najväčšou výhodou tejto aplikácie je, že podporuje RCS komunikáciu aj s Android zariadeniami, upozorňuje androidauthority.com.

Funkcia prepojenia s Google Správami a ich funkciou RCS sa objaví v nasledujúcej aktualizácii, no záujemcovia si ju môžu aktivovať teraz, kým je ešte v beta verzii. Získajú tak možnosť posielať šifrované a bezpečné správy aj na zariadenia Android. Okrem šifrovania však získajú možnosť posielať reakcie, obrázky, hlasovky či iné formy správ aj medzi operačnými systémami.

Ako sme už spomenuli, prepojenie iPhonov s Google Správami cez Beeper je ešte v beta verzii. Znamená to, že existuje niekoľko známych chýb. Vývojári vysvetľujú, že zatiaľ sa nezobrazujú profilové obrázky, história nie je ešte synchronizovaná a nezobrazia sa vám ani potvrdenia o prečítaní správy v skupinových četoch. Je však pravdepodobné že všetky tieto nedostatky vývojári opravia než aplikácia vystúpi z betaverzie.

Ďalšou výhodou aplikácie Beeper je to, že v jednej appke môžete mať zastrešené konverzácie zo všetkých četovacích aplikácií, napríklad WhatsAppu, Instagramu, Messengeru a ďalších. Umožnenie RCS komunikačného štandardu na iPhonoch je však funkciou, ktorú mala spoločnosť Apple implementovať už dávno. Zdá sa však, že to za Apple zvládla aplikácia tretej strany.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre