Huawei verí, že aj bez pomoci Google predá viac ako 20 miliónov zariadení Mate 30
Huawei verí, že aj napriek pretrvávajúcim sankciám zo strany USA predaje zariadení Mate 30 dosiahnú 20 miliónov predaných kusov.
Spoločnosť Huawei pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú líniu smartfónov Mate 30, a to aj napriek tomu, že v dôsledku sankcií zo strany USA nemôže využívať služby spoločnosti Google (pozn. redakcie: s výnimkou open source projektov, ktorým je aj operačný systém Android).
Zariadenia Mate 30 a Mate 30 Pro prišli s viacerými vylepšeniami, ktoré telefóny automaticky hneď zaradili do kategórie tých najvýkonnejších a najinovatívnejších smartfónov na trhu.
Portál Androidauthority sa pýtal jedného z riaditeľov spoločnosti, Yu Chengdong, niekoľko otázok týkajúcich sa sankcií zo strany USA a ich vplyvu na predaje zariadení.
„Myslím si, že tento zákaz ovplyvní naše predaje mimo Číny. Predaje v Číne sa však výrazne zvýšia, pretože ide o najkonkurencieschopnejšiu vlajkovú loď s 5G na svete.“ Yu ďalej dodal, že verí, že čínsky trh bude naďalej silne rásť, ale očakáva globálny pokles predaja.
Yu sa ďalej vyjadroval aj k odhadom predaja produktovej línie smartfónov Mate 30, kde odhaduje, že sa im podarí predať viac ako 20-miliónov zariadení.
“Od mája sa náše predaje znížili, ale teraz sa obnovujú naozaj rýchlo, takže zákazníci milujú naše výrobky. Verím, že s radom Mate 30 môžeme predať viac ako 20 miliónov.”
Stručný prehľad vzniknutej situácie
Spoločnosť Huawei bola ešte v máji tohto roka zaradená na takzvaný “entity list”, teda zoznam spoločností, s ktorými ak chcú americké spoločnosti obchodovať, tak musia na to dostať licenciu od vlády. Dôvodom zaradenia spoločnosti na tento zoznam bolo to, že americká vláda si myslí, že spoločnosť Huawei vykonávala v USA špionáž (pozn. redakcie: doteraz americká vláda toto tvrdenie dôveryhodne nepreukázala). Neskôr spoločnosti Huawei dostala 90-dňovú licenciu na to, aby mohla aj naďalej spolupracovať s vybranými spoločnosťami, vrátane Google. Licencia umožňovala podporovať existujúce zariadenia. Neskôr to vyzeralo tak, že konflikt je už zažehnaný a po summite G20, americký prezident poľavil rétoriku a oznámil, že americkým spoločnostiam udelí licencie umožňujúce obchodovať s Huawei. Nestalo sa tak. Dôvodom bolo, že čínsky prezident údajne nedodržal dohodu týkajúcu sa zvýšenia odberu poľnohospodárskych výrobkov z USA. Neskôr spoločnosti skončila platnosť licencie, ktorú však americká vláda predĺžila o ďalších 90-dní, a to so slovami, aby zákazníci mali dostatok času na prechod ku konkurencií. Naposledy, začiatkom septembra Donald Trump vyhlásil, že sa už ďalej nemieni rozprávať ohľadne spoločnosti Huawei.
Komentáre