Google začal distribuovať Chrome 97: Pozrite sa, aké funkcie prináša nová verzia prehliadača. Využijete ich?

Google začal distribuovať novú verziu prehliadača Chrome 97, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení. Pozrite si ich prehľad.

Chrome 97
Zdroj: Google, Vosveteit.sk

Google sa v týchto dňoch rozbehol ako vlak. Len pred malou chvíľou sme upozorňovali na aktualizáciu aplikácie Google Fotky, ktorá priniesla zásadnú zmenu, tak teraz musíme upozorniť na aktualizáciu prehliadača Chrome.

Google distribuuje novú verziu prehliadača Chrome vo verzii 97

Google najnovšie začal uvoľňovať aktualizáciu pre internetový prehliadač Chrome naprieč všetkými hlavnými platformy vrátane Windowsu, macOS, Linuxu, ale i Androidom. Posledné týždne sme mohli čítať viacero správ okolo nových funkcií a nastavení, ktoré spoločnosť testovala naprieč testovacími verziami prehliadača. Viaceré z nich teraz zavítali i do stabilnej verzie. Poďme sa pozrieť spolu na novinky, ktoré Google prináša k životu pre všetkých.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto je prehľad najdôležitejších zmien v novom Chrome

Jednou zo zmien, ktoré prináša nová verzia prehliadača, je zjednodušenie odstránenia všetkých uložených údajov z prehliadania konkrétnych webových stránok. Teraz môžete prostredníctvom jedného kliknutia vymazať všetky údaje uložené webovou stránkou. Predtým ste mohli vymazať iba jednotlivé súbory cookie. Toto nové nastavenie je dostupné v časti Nastavenia > Zabezpečenie a ochrana osobných údajov > Nastavenia webu > Nedávna aktivita > Zobraziť povolenia a uložené dáta webov.

vymazanie dat cookie zo stranok
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšou novinkou je vylepšená podpora pre medzinárodné klávesnice pri používaní prehliadača. Ide však o novinku, ktorú si nebudeme môcť vyskúšať ihneď. Dôvodom je, že ju musia najprv implementovať vývojári do svojich stránok. Funkcia by však mala fungovať tým spôsobom, že napríklad potom, ako navštívite stránku, kde je primárny jazyk angličtina, tak sa vám i klávesnica automaticky prepne do anglickej verzie.

Prednastavené priblíženie stránky

Jednou z ďalších funkcií, ktorá je však (zatiaľ) dostupnou prostredníctvom vývojárskych nastavení, je i funkcia preddefinovaného priblíženia stránky. K vývojárskym nastaveniam prehliadača sa dostanete potom, ako do adresného URL riadku vložíte „chrome://flags“. Následne si vyhľadajte funkciu „Accessibility page zoom“ a povoľte ju a reštartujte prehliadač. Funkcia funguje na tom princípe, že keď navštívite nejakú stránku a priblížite si na nej obsah, napríklad na 125%, tak si to prehliadač zapamätá i pri budúcej návšteve. Táto funkcia bola najnovšie pridanou do mobilnej verzie prehliadača.

K tejto funkcii sa dostanete potom, ako kliknete na zámoček v adresnom riadku, kde kliknite na možnosť Zoom. Následne si budete môcť prednastaviť predvolené priblíženie stránky.

Lepšia podpora pre HDR a CSS

Ďalšia funkcia, ktorú Chrome sprístupnil, je jednoduchšia detekcia, či obrazovka podporuje HDR prostredníctvom CSS. Táto funkcia umožňuje developerom povoliť obsah HDR bez toho, aby to ohrozilo zážitok z prehliadania stránky pre tých, ktorí nemajú HDR displeje.

Nižšie vo videu si môžete pozrieť kompletný prehľad noviniek a zmien, ktoré prináša Chrome 97.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre