Galileov manuskript z roku 1609 nie je pravý, odhaľuje štúdia. Všetkých dobehol jeden z najšikovnejších falzifikátorov

Vyšetrovanie univerzity zistilo, že známy Galileov manuskript je dielom Tobia Nicotru, slávneho falzifikátora z 30. rokov.

Galileov manuskript je podvrh, ukázalo vyšetrovanie michiganskej univerzity.
Zdroj: Wikimedia, University of Michigan, Úprava: Vosveteit.sk

Zdá sa, že slávny Galileov manuskript, ktorý už takmer sto rokov patrí medzi klenot knižnice univerzity v americkom Michigane, je podvrh, ktorý vznikol v 20. storočí. Dokázalo to vyšetrovanie na základe štúdie Nicka Wildinga, historika z Georgia State University.

Galileov manuskript je stránka dokumentu, ktorý napísal filozof, fyzik, astronóm a matematik, Galileo Galilei. Prvú polovicu manuskriptu tvoril návrh listu, ktorý Galileo napísal pri príležitosti prezentácie teleskopu venovaného benátskemu dóžovi v roku 1609. Spodná polovica ukrývala náčrt mesiacov Jupitera, ktorý Galileo spozoroval v roku 1610.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autentický list dóžovi sa momentálne nachádza v Benátkach, presnejšie v Archivio di Stato di Venezia. Rovnako existuje aj pravá verzia náčrtkov mesiacov, ktorá je uložená v Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze.

Manuskript, ktorý sa nachádzal v knižnici michiganskej univerzity sa do pozornosti dostal v roku 1934, keď sa predávala zbierka istého Rodericka Terryho, bohatého zberateľa manuskriptov a prvých tlačených kníh. Podľa aukcie autenticitu manuskriptu potvrdil kardinál Pietro Maffi, ktorý manuskript porovnal s podpísanými listmi, ktorého autorom bol Galileo Galilei.

V máji tohto roku sa však kurátorovi univerzitnej knižnice, Pablovi Alvarezovi, ozval Nick Wilding s pochybnosťami o autenticite Galileovho manuskriptu. V e-maile vysvetlil svoju teóriu o tom, že dielo je v podstate podvrh vytvorený známym falzifikátorom Tobia Nicotrom.

Galileov manuskript je podvrh, ukázalo vyšetrovanie michiganskej univerzity.
Nepravý Galileov manuskript. Zdroj: University of Michigan

Najšikovnejší falzifikátor

Tobia Nicotra mal za sebou viac ako 600 podvrhov, než ho príslušné úrady dolapili. V roku 1937 ho opisovali ako najšikovnejšieho falzifikátora. Na svojom konte má tiež falzifikáty listov od historických osobností ako napríklad Krištof Kolumbus, Leonardo da Vinci, Abraham Lincoln, či Michelangelo.

Michiganská univerzita na podnet Wildinga začala s vyšetrovaním, ktoré nakoniec podozrenia potvrdilo. Vedci sa zamerali na vodoznak, ktorý bol v dobe vzniku listu bežným javom. Vedci dokážu datovať určitú listinu na základe vodoznaku, ktorý sa spája s miestom, kde papier vznikol. Na falošnom Galileovom manuskripte objavili písmená AS – iniciály výrobcu a BMO (pozn. redakcie: Bergamo) – miesto kde papier vznikol.

Žiadna iná listina s týmto označením sa nedatuje pred rok 1770, po tomto roku sa tento konkrétny vodoznak objavoval oveľa častejšie. Vyšetrovaním sa zároveň ukázalo, že pred rokom 1930 nebola o manuskripte žiadna zmienka. Autenticitu potvrdil Pietro Maffi, ktorý tak učinil na základe dvoch ďalších Galileovych dokumentov. Vyšetrovanie ukázalo, že tieto dve listiny sú rovnako podvrh od rovnakého falzifikátora.

Tobia Nicotra si za falzifikovanie odsedel dva roky a v roku 1934 musel zaplatiť mastnú pokutu. Zaplatiť musel 2 400 lír, čo je v prepočte približne 3088 eur. Odsúdený bol na základe niekoľkých svedectiev a rozpracovaných falzifikátov, ktoré polícia objavila v jeho dome. Nič to ale nemení na tom, že aj napriek tomu, Nicotrov falzifikát si žil svojim životom ďalej a to už do týchto dní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre