SpravodajstvoVeda a výskum

Pokus s trojicou hviezd potvrdil teórie, ktoré demonštroval Galileo Galilei

Zároveň sa potvrdila aj Einsteinova teória relativity

Vedcom sa opäť podarilo potvrdiť Einsteinovu teóriu všeobecnej relativity. Presnejšie vedci demonštrovali koncept voľného pádu, ktorý zahŕňal trojicu hviezd.

Išlo o dva biele trpaslíky a jednu neutrónovú hviezdu. Vedci sa pokúsili demonštrovať, že gravitácia zrýchľuje každý objekt, bez ohľadu na hmotnosť rovnakým tempom. Myšlienku, ktorú sa vedci snažili dokázať načrtol Galileo Galilei, pri svojom slávnom experimente na Šikmej veži v Pise. Taliansky vedec chcel dokázať, že gule, ktoré chcel pustiť z vrcholu veže, dopadnú na zem rovnako  bez ohľadu na ich hmotnosť, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotný Galileov experiment sa podľa historických zdrojov neodohral, no podobné pokusy založené na rovnakom princípe boli v minulosti uskutočnené. Najznámejší experiment bol počas misie Apollo 15. Astronaut David Scott v rovnakom čase pustil z rúk pierko a kladivo. V dôsledku absencie atmosféry a odporu vzduchu, pierko dopadlo na povrch v rovnaký čas ako kladivo.

Pokus s trojicou hviezd

Vedci z Univerzity v Manchesteri si všimli nezvyčajnú variantu tohto fenoménu pri trojici hviezd. Na začiatku existuje biely trpaslík a pulzar. Pulzary sú variantou mŕtvej, neutrónovej hviezdy. Ten, ktorý vedci použili je 1.44-krát hmotnejší než Slnko a zrútil sa do gule o priemere približne 24 km. Táto dvojica sa navzájom obieha v rapídnom tempe.

„Pulzary, okolo ktorých obieha biely trpaslík, sú výborným predmetom našich štúdií. Existujú totiž extrémne rozdiely medzi energiami, ktoré tieto dva typy hviezd vytvárajú,“ píše sa v štúdii.

Táto dvojica obieha ešte jedného bieleho trpaslíka, podobne ako Mesiac obieha Zem a oba tieto vesmírne objekty obiehajú okolo Slnka. Pokus, ktorý vedci urobili by sa dal spraviť aj v podmienkach našej Slnečnej sústavy, vedci sa však domnievali, že objekty, ako napríklad pulzary, by mohli porušiť pravidlá voľného pádu a tým pádom aj Teórie všeobecnej relativity.

Tá predpokladá konštantnú gravitačnú akceleráciu  vo všetkých prípadoch. Tím vedcov však sledoval pozície hviezd s presnosťou na nanosekundu. Zistili, že prvý biely trpaslík, spolu s pulzarom akcelerovali rovnakým tempom k druhému bielemu trpaslíkovi. Týmto sa opäť podarilo potvrdiť Einsteinovu teóriu relativity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close