FluBot sa šíri prostredníctvom SMS správ vo viacerých regiónoch. Je len otázkou času, kým mu budeme čeliť aj my!

Škodlivý softvér FluBot sa vo veľkom šíri vo viacerých regiónoch. Útočníci na jeho šírenie využívajú najmä podvodné SMS správy.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Niekoľko dní dozadu sme písali o trojskom koňovi GriftHorse, ktorý napadol viac ako 10 miliónov zariadení s operačným systémom Android. Výnimkou nebol ani náš región, kde bol tento škodlivý softvér aktívny. Najnovšie sa do pozornosti médií a používateľov dostáva ďalší trojský kôň, FluBot. Tento škodlivý softvér je o to nebezpečnejší, že sa šíri prostredníctvom odkazov zdieľaných cez SMS správy, informujú novozélandské úrady.

Pozor na podozrivé SMS správy, môžu šíriť škodlivý softvér

Napadnutie zariadenia sa začína obyčajnou SMS správou, ktorá obsahuje text spolu s odkazom na internetovú stránku. Potom, ako používateľ klikne na odkaz, tak je vyzvaný, aby si nainštaloval aplikáciu na sledovanie zásielok, alebo „aktualizáciu zabezpečenia“ z dôvodu, že telefón je napadnutý vírusom. V skutočnosti nejde však o žiadnu aktualizáciu, či o aplikáciu na sledovanie zásielok, ale o škodlivý softvér, ktorý si používateľ, ak prepadne panike, nevedomky stiahne a nahrá do svojho smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Odkaz vás zavedie na stránku, ktorá vám buď povie, aby ste si stiahli aplikáciu na sledovanie doručovania balíkov, alebo vám oznámi, že váš telefón je infikovaný softvérom FluBot, a odporučí vám stiahnutie softvéru anti-FluBot.“ píšu úrady.

Flubot-install-page
Zdroj: cert.govt.nz

Úrady prízvukujú, že kým si aplikáciu nestiahnete a nenainštalujete do zariadenia, tak smartfón nie je infikovaný. Samozrejme, nie každý zareaguje tak, že opustí nebezpečnú stránku. Bohužiaľ, mnoho používateľov prepadne panike a potom, ako si používateľ nainštaluje tento softvér do svojho zariadenia, tak sa začne peklo. Od tohto okamihu je tento podvod o niečo viac sofistikovanejším.

Škodlivá aplikácia po nainštalovaní vie narobiť viacero nepríjemnosti

Táto údajná aktualizácia zabezpečenia samozrejme neodstráni vírus „FluBot“ zo zariadenia, ale otvorí dvere ďalšiemu phishingu všetkého druhu a v konečnom dôsledku získa i vaše bankové údaje. Akoby to nestačilo, tento trojský kôň má potom okrem iného prístup ku zoznamu kontaktov, aby sa mohol ešte viac rozšíriť.

„Ak ste do formulára zadali akékoľvek osobné informácie, najmä údaje o kreditnej karte, odporúčame vám obrátiť sa na svoju banku a skontrolovať neobvyklú aktivitu.“ píšu úrady.

V závere treba dodať, že aktuálne je tento škodlivý softvér šírený najmä v krajinách ako sú Španielsko, Spojené kráľovstvo, Poľsko, ale i Nemecko, či Maďarsko. Druhým dychom treba však uviesť, že je len otázkou času, kým bude aktívnym aj v našom regióne. V každom prípade, na odkazy v SMS spravách, alebo v e-mailoch, sa neodporúča klikať, ak si nie ste istý, o čo ide.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre