SpravodajstvoVeda a výskum

Existuje na Venuši život v oblakoch? Čoskoro by sme sa to mohli dozvedieť

Súkromná spoločnosť RocketLab plánuje už za pár rokov vyraziť k Venuši

Súkromná vesmírna spoločnosť RocketLab tvrdí, že v oblakoch Venuše by sa mohol nachádzať život a oni ho chcú pomôcť nájsť.

Ide o spoločnosť z Kalifornie, ktorá doteraz používala malé rakety na cestu na obežnú dráhu Zeme. Už čoskoro však príde so svojou prvou interplanetárnou misiou, ktorá prepraví robota na druhú planétu od Slnka. Píše  o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Venuša ma fascinuje a do roku 2023 by som rád túto planétu navštívil,“ vyjadril sa zakladateľ spoločnosti RocketLab, Peter Beck.

Život na Venuši?

Venuša bola v dávnej minulosti pomerne miernym svetom. Na jej povrchu sa nachádzali rieky, jazerá a oceány, ktoré mohli vydržať miliardy rokov. Potom prišla klimatická katastrofa, ktorá premenila Venušu na pustatinu, ktorú poznáme dnes. Atmosférický tlak na tejto planéte je extrémne vysoký a teploty na povrchu by dokázali rozpustiť olovo.

Vedci však veria, že ak sa na Venuši nachádzal život, ten mohol nájsť úkryt v oblakoch. Vo výške 50 km sa atmosférický tlak a teplota podobajú Zemi. Práve toto prostredie by chcela spoločnosť RocketLab v roku 2023 preskúmať.

„Veľa sa toho naučíme už pri ceste tam a naskytne sa nám príležitosť preskúmať oblasť vysoko v atmosfére. Možno sa na nás usmeje šťastie,“ hovorí Beck.

Na cestu k Venuši použije spoločnosť svoj dvojštádiový Electron booster. Nedávno sa spoločnosti podarilo vylepšiť batériu, čo robí z Electronu vhodného kandidáta na interplanetárnu misiu. Na vrchu rakety bude Photon satellite bus, ktorý ale nezostúpi do atmosféry Venuše. Plánom spoločnosti je vyslať do atmosféry jednu z menších sond, ktorá oblasť preskúma.

Nikto negarantuje, že život v oblakoch Venuše existuje, avšak ak existuje, spoločnosť RocketLab je pripravená objaviť ho. Zároveň Beck hovorí, že ich misia bude prelomová, bez ohľadu na to, aké výsledky prinesie.

„Myslím, že interplanetárna misia je veľkým krokom pre súkromné spoločnosti. Našou misiou vyšleme odkaz svetu, že misiu v takomto merítku zvládnu aj súkromíci,“ dodáva Beck.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close