Čo najviac vytáča používateľov Xiaomi telefónov na MIUI? Našli ste sa tam aj vy?

Nadstavba MIUI ponúka množstvo užitočných funkcionalít. Napriek tomu ju ale veľa ľudí nemá rado. Prečo tomu tak je?

MIUI chyby
Zdroj: toppng.com, Vosveteit.sk

Prechod na operačný systém Android nemusí byť jednoduchý pre každého, najmä po dlhoročných skúsenostiach s iným systémom. Mnohí výrobcovia ale celý tento zážitok uľahčujú svojimi vlastnými nadstavbami, ktoré využívajú Android, no ponúkajú iný vzhľad a často aj odlišné funkcionality. Takouto nadstavbou je aj MIUI, ktorá sa inštaluje do smartfónov z dielne Xiaomi. Túto nadstavbu ale viacerí používatelia jednoducho nemusia. Pre niekoho to sú drobné kozmetické vady a pre iného je zas systém nepoužiteľný. Preto sa dnes pozrieme na to, prečo tomu tak je.

(Ne)výhody MIUI

Používateľ giclee1 sa na Reddite rozpísal o svojom prechode z iOS na Android. Konkrétne išlo práve o smartfón Xiaomi s nadstavbou MIUI vo verzii 13. Chod celého systému sa mu náramne pozdával no nechápal, prečo ľudia na online fórach píšu negatívne recenzie ohľadom tejto nadstavby z dielne Xiaomi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako najväčšie výhody uviedol aplikáciu Fotoaparát, ktorá ponúka množstvo funkcionalít. Oproti iOS boli prekvapením aj rôzne notifikačné lišty, ktoré sa zobrazia podľa toho, z ktorej strany človek potiahne prstom. Zároveň tento používateľ spomenul aj bohatú ponuku možností prispôsobenia a taktiež zabezpečenia jednotlivých aplikácií biometrickými údajmi. To sú výhody, na ktorých sa zhodne väčšina používateľov smartfónov značky Xiaomi.

MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Diskusia o nadstavbe ale nabrala prudký spád. Mnohí na nadstavbe nenechali jednu nitku suchú. Pri ďalších výhodách sa ale už názory líšia.

Vyzdvihnutý bol napríklad aj bloatware, teda aplikácie, ktoré sú v smartfóne predinštalované. Zväčša ide o aplikácie priamo od Xiaomi, ktoré takýmto spôsobom promuje ďalšie svoje výrobky. Podľa používateľa giclee1 je množstvo týchto aplikácií užitočných. A práve pri tomto bode mnoho ďalších používateľov nesúhlasí.

Negatívny postoj majú používatelia väčšinou aj voči zobrazovaniu reklám vnútri systému. Reklamy totiž pri iných značkách vidíme iba vnútri aplikácii, no v prípade Xiaomi sa vedia reklamy zobraziť aj v samotnom systéme. Používateľ giclee1 ale obhajuje aj tento krok. Za iné značky si podľa neho treba výrazne priplatiť, čo bola v minulosti pravda, no pri TOP modeloch Xiaomi tomu už ani tak nie je. Xiaomi si ale takýmto spôsobom najmä pri lacnejších zariadeniach kompenzuje nižšie zárobky z predaja.

Špionáž či chyby v systéme

Téma prišla aj na špionáž, ktorá je údajne iniciovaná z čínskej strany. To samozrejme nebolo nikdy potvrdené, no Google či Meta o nás zbiera pekné množstvo informácií a pre úplné súkromie by sme sa museli odpojiť od internetu.

Príspevok na Reddite sa razom stal kontroverzným už len vďaka nadpisu. Mnoho ľudí v komentároch spomínalo sekanie či chyby v systéme, ktoré narúšajú celkový dojem z používania. To sú ale často veci, ktoré si používateľ zo začiatku používania jednoducho nevšimne, no po čase mu zrejme začnú vadiť. Nadstavba jednoducho nie je doladená do dokonalosti, no oproti minulosti je rozhodne vidieť zlepšenia.

Nutné je ale dodať, že tieto problémy sa čoraz menej vyskytujú vo vyššej rade Xiaomi smartfónov a skôr ich vidíme pri lacnejších smartfónoch Redmi, na ktorých nie je nadstavba tak optimalizovaná aj kvôli dostupným parametrom. Aj preto sa v Xiaomi rozhodli, že pre lacnejšie smartfóny vyvinú nadstavbu MIUI lite, ktorej budú stačiť nižšie požiadavky.

Viacero používateľov telefónom Xiaomi vyčítalo telefónom agresívne zatváranie aplikácií bežiacich na pozadí. Jeden zo sťažujúcich používateľov uviedol:

„Neustále zatváranie aplikácií na pozadí. MIUI má strašnú tendenciu zatvárať aplikácie na pozadí, aj keď ich vypnete.“

Ďalším častým neduhom sú oneskorené upozornenia, ktoré plynú z optimalizácie batérie na pozadí. Ako jeden z diskutérov poznamenal, tak Xiaomi tlačí na úsporu energie zariadenia vo veľkej miere tým, že obmedzuje ich fungovanie na pozadí. Z tohto dôvodu, musí pri XY aplikáciách manuálne vypínať obmedzenia.

„Oneskorené upozornenia na určité aplikácie, pretože MIUI implementuje náročné opatrenia na úsporu batérie a ovplyvňuje aplikácie na pozadí, musím neustále meniť nastavenia batérie pre každú aplikáciu, na ktorej mi záleží.“, píše používateľ s prezývkou chelowski.

A aký máte vzťah k nadstavbe MIUI vy? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre