Budú vám vedieť policajti vypnúť auto na diaľku? Čoskoro to môže byť realitou

Technológia ELORYKS dokáže na diaľku okolo 300 metrov elektronicky obmedziť rýchlosť auta alebo ho rovno zastaviť.

policia SR policajne auto
Zdroj: Karolis Kavolelis / Shutterstock.com

Polícia možno dostane čoskoro do rúk novú zbraň, prostredníctvom ktorej bude vedieť zastaviť auto na diaľku bez toho, aby ohrozili iných účastníkov dopravy, napríklad počas naháňačky. Jednoducho ho „vypnú“.

Možno aj vám štiepili počas vodičského výcviku do hlavy, že auto je zbraň, a preto by sme mali jazdiť opatrne. No sú medzi nami vodiči, ktorí opakovane jazdia tak, ako keby na ulici boli sami. Nehovor viac o tom, že časť vodičov, ktorí keď spáchajú priestupok či trestný čin a sú policajtami vyzvaní, aby zastavili, tak dupnú na plyn a snažia sa utiecť. Tento scenár je v našich končinách obzvlášť častý, keď sa šofér „posilní“ pohárikom alkoholu pred jazdou. Čo ak by ale vedeli policajti takéhoto vodiča na diaľku zastaviť stlačením jedného gombíka? Práve na takejto technológii pracujú českí vedci z laboratória CertiLab pri dopravnej Fakulte ČVUT, upozorňuje portál novinky.cz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technológia, ktorú vyvíjajú u našich susedov, sa volá ELORYKS a dokáže na diaľku okolo 300 metrov elektronicky obmedziť rýchlosť auta alebo ho rovno zastaviť.

„Tou modernou technológiou, na ktorú my cielime, je bezdrôtová komunikácia medzi vozidlami, ktorá je známa napríklad pod skratkou V2X (Vehicle-to-X – pozn. red.) alebo ako kooperatívne systémy. Tieto technológie sa už dnes dostávajú do komerčne vyrábaných vozidiel,“ vysvetľuje.

Jedným tlačidlom vám bude vedieť polícia zastaviť auto

Výskumníci približujú, že túto technológiu nájdeme dnes napríklad v niektorých elektrických vozidlách spoločnosti VW a v poslednej rade VW Golf. Ďalej hovoria, že technológia im umožňuje prostredníctvom jedného tlačidla obmedziť napríklad prívod paliva do motoru či v prípade elektrického vozidla obmedziť prísun energie z batérie. Výsledkom tohto kroku je, že vozidlo buď spomalí alebo úplne zastane. Celý tento systém sa dá pritom ovládať prostredníctvom aplikácie z tabletu.

„Primárnym účelom systému je bezpečné zastavenie prenasledovaných vozidiel bez použitia deštruktívnych donucovacích prostriedkov (vytláčanie vozidlom, zásah strelnou zbraňou, zastavovací pás atď.) a tým zvýšenie bezpečnosti zasahujúcich príslušníkov bezpečnostných zborov a zníženie vplyvu na majetok.“, vysvetľujú výskumníci hlavný účel technológie na svojom webe.

Aktuálne ide stále len o koncept, ale treba podotknúť, že je funkčný, čo nedávno demonštrovali. Vedci dopĺňajú, že okrem technického vybavenia, aby mohla byť takáto technológia použitá v praxi, tak musí byť vyriešená aj právna stránka technológie.

Samotná technológia, ktorá umožňuje auto zastaviť na diaľku, sa s rozmachom rôznych inteligentných funkcií vozidiel dostáva do čoraz širšieho spektra áut. Implementujú ju do automobilov samotní výrobcovia. Rovnako treba myslieť aj na to, že spolu s rozvojom autonómnych vozidiel musí byť možné zastaviť vozidlo napríklad v situácii, kedy je vodič indisponovaný. Je teda len otázkou času, kedy sa táto technológia stane „povinnou výbavou“ každého vozidla, myslia sa výskumníci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre