Budeme prepisovať učebnice: Vedci objavili v ľudskom tele nový sval

Jeden z najväčších čelustných svalov, masseter, má ďalšiu, tretiu vrstvu.

Naše telo má nový sval, tvrdí štúdia
Zdroj: University of Basel

Ľudské telo má nový sval, ktorý sa nachádza v spodnej čeľusti a hrá dôležitú úlohu pri prežúvaní potravy. Sval objavili hlboko v masseteri, najväčšom z čeľustných svalov, presnejšie medzi zadnou časťou lícnych kostí a spodnej čeľuste, píše portál IFL Science.

Masseter môžete nahmatať, ak uložíte prsty na zadnú časť lícnych kostí počas toho, ako prežúvate. Doteraz sa predpokladalo, že je tento sval zložený len z dvoch vrstiev, hlbokej a povrchovej, avšak pod nimi existuje ešte jedna, tretia vrstva. Existencia tretej vrstvy však nebola jednoznačná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum bol vedený doktorkou Szilviou Mezey a profesorom Jensom Christophom Turpom. Táto dvojica popísala sval masseter, ktorý sa podľa učebníc skladal z dvoch vrstiev a podarilo sa im objaviť dodatočnú, tretiu vrstvu. Ich práca bola publikované vo vedeckom časopise Annals of Anatomy.

„Všimli sme si, že niektoré definície masseteru si protirečia a preto sme chceli tento sval lepšie preskúmať,“ vyjadril sa profesor Jens Christoph Turp, z University Center for Dental Medicine Basel.

Ich pokus bol úspešný a Turp spolu s jeho tímom, objavil tretiu vrstvu svalu masseter. Ide o vrstvu, ktorá je jasne rozoznateľná od zvyšných dvoch. Tretia vrstva sa stará o stabilizovanie spodnej čeľuste podľa toho, ako sú svalové vlákna uložené. Vedci zároveň veria, že ide o jediný sval, ktorý ťahá spodnú čeľusť smerom dozadu k ušiam.

Nejasnosti okolo stavby našej čeľuste

Keď sa vedci bližšie pozreli na historické záznamy, všimli si, že aj v minulosti vedci stavbu svalu masseter spochybňovali. Konkrétne v roku 1995 vedci tvrdili, že má masseter tri vrstvy, nie dve, ako sa v tej dobe predpokladalo. Ich výskum vedecká komunita spochybnila, pretože autori v štúdii citovali práce, ktoré sa venovali iným živočíšnym druhom, nie človeku. Vedci si zároveň vo vlastnej práci protirečili.

Zaujímavá práca sa objavila aj začiatkom tohto tisícročia. Vedci tvrdili, že masseter má v skutočnosti tri vrstvy, no jeho povrchovú vrstvu rozdelili na dve.

Pre potreby výskumu tím vedcov pitval 12 hláv, ktoré boli konzervované vo formaldehyde. Zároveň preskúmali CT snímky 16 ďalších „čerstvých“ tiel. Tím vedcov uvažoval nad tým, že nový sval pomenujú musculus masseter pars coronidea. V preklade to je coronoidová časť massetera. Znamená to, že ide o sval, ktorý sa pripája na svalnatú časť spodnej čeľuste.

„Všeobecne sa predpokladá, že sme sa za posledných 100 rokov dozvedeli o ľudskom tele všetko, čo môžeme. Náš výskum tento predpoklad vyvracia a pre nás to je pocit, akoby sme objavili nový živočíšny druh,“ píšu vedci vo svojej štúdii.

Výskum vedcov je významný hlavne kvôli svojmu uplatneniu v medicíne. Lepšia znalosť svalov spodnej čeľuste výrazne zlepší chirurgické zákroky spodnej čeľuste.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre