Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov počas jazdy uvidíme už čoskoro. V USA plánujú otvoriť prvú špeciálnu cestu

Špeciálne pilotné testovanie prvej cesty s bezdrôtovým nabíjaním pre elektromobily má prebehnúť v americkom štáte Michigan.

genesis gv60 elektromobil s bezdrotovym nabijanim
Zdroj: Genesis - Model Genesis GV60 je jedným z prvých elektromobilov s bezdrôtovým nabíjaním

S myšlienkou bezdrôtového nabíjania elektromobilov sa už dnes zaoberá veľká časť výrobcov týchto vozidiel, ktorí hľadajú nové riešenia ako uľahčiť a zjednodušiť samotný proces nabíjania. Víziou budúcnosti však nie sú iba staticky umiestnené veľké bezdrôtové nabíjačky pre elektrifikované vozidlá. Veľký technologický otáznik stále totižto visí nad bezdrôtovým nabíjaním integrovaným priamo vo vozovkách. Takáto technológia by zabezpečila možnosť jednoduchého bezdrôtového nabíjania „za jazdy“, čo by nie len predĺžilo dojazd samotných elektromobilov, ale zároveň by odstránilo nutnosť častého nabíjania napríklad na vyťažených diaľničných uzloch.

Prvé cesty s bezdrôtovým nabíjaním zrejme vyrastú v USA

Nabíjanie elektrických vozidiel za jazdy už v minulosti testovali v Švédsku, kde sa pohrávali s myšlienkou nabíjania pomocou špeciálneho trolejového vedenia aj na diaľnici. Podobné riešenie by bolo možnou alternatívou napríklad pre nákladné vozidlá, no doposiaľ nezožalo príliš veľa pozornosti a úspechu. S ešte ambicióznejším plánom však najnovšie prichádza americký štát Michigan, informuje technologický portál Techradar.com. Guvernér Gretchen Whitmer na nedávnej automobilovej výstave Motor Bella predstavil zámery vybudovania pilotnej testovacej cesty s bezdrôtovým nabíjaním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Guvernér štátu Michigan na výstave priblížil, že pilotná testovacia fáza sa bude týkať 1 míle zatiaľ nevybranej cesty. Tá by mala byť vybavená špeciálnym indukčným nabíjaním pre elektromobily, so zatiaľ nešpecifikovanými parametrami. Štát Michigan však nebude jediným štátom v USA, ktorý sa už čoskoro pustí do pilotnej testovacej fázy takejto vozovky.

Technológia musí prejsť 3 testovacími fázami

Nad podobným riešením uvažujú aj v americkej Indiane, kde už čoskoro začnú s validáciou vhodných typov vozoviek pre takúto technológiu. Po úspešnom teste, ktorý čaká aj štát Michigan, bude mať špeciálna cesta s bezdrôtovým nabíjaním pred sebou ešte ďalšie dve testovacie fázy, bez ktorých ju nebude možné dostať do prevádzky. Jednotlivé štáty sa však zatiaľ nemusia nikde príliš ponáhľať. Momentálne na trhu nie je príliš veľa vozidiel s indukčným nabíjaním batérií, no je zrejmé, že táto technológia bude v budúcnosti stále žiadanejšia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre