Android dostane ďalšiu vrstvu ochrany, ktorá nás bude chrániť pred phishingom. Pozrite sa, ako bude fungovať

Nový Android 14 by mohol priniesť bezpečnostnú funkciu, ktorá nám pomôže odhaliť podvodné aplikácie, ktoré sa snažia ukradnúť prihlasovacie údaje či iné citlivé dáta zo zariadenia formou phishingu.

phishing podvod online podvod
Zdroj: Roman Samborskyi / Shutterstock.com a Stokkete / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Bez ohľadu na to, či si ľudia myslia, že sú technickí zdatní alebo nie, nikdy nemajú 100% šancu, že sú nepodľahnú phishingu. Najskôr si však musíme vysvetliť, čo pojem phishing znamená. Phishing je typ kybernetického útoku, kedy útočník odošle veľa podvodných správ a čaká, kto sa chytí. Väčšinou vás nasmeruje na podvodnú stránku, cez ktorú chce získať citlivé informácie, ktoré zneužije. Môže ísť napríklad o bankové údaje z platobnej karty. Takéto kybernetické útoky vedia byť naozaj veľmi dobre premyslené a sofistikované. Mimochodom, tento typ podvodu patrí vôbec medzi najrozšírenejší.

Google pracuje na funkcií, ktorá nám pomôže v boji proti phishingu v aplikáciách

Vyzerá to tak, že Google pripravuje novú funkciu, ktorá by nám mohla pomôcť efektívnejšie sa ochrániť pred phishingom. Nový nástroj by mal automaticky zistiť, či aplikácia, ktorú používame, nie je nebezpečná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Web Androidpolice.com odhalil počas prezerania si nového updatu Android 14 QPR2 Beta 2 funkciu, ktorá sa volá „vyhľadávanie zavádzajúcich a klamlivých aplikácií„.

Akonáhle si túto funkciu zapnete, smartfón automaticky začne skenovať, či sú vaše aplikácie v telefóne naozaj tak bezpečné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Tento nástroj skúma hlavne, či sa v aplikáciách nedejú aktivity, akými je hlavne phishing. Napríklad, že aplikácia sa snaží zobraziť pole s prihlasovacími údajmi. Samozrejme, to samo o sebe nemusí byť pokus o podvod. Následne ale tento aplikácie, ktoré tak robia, porovnáva s zoznamom blokovaných, resp. nebezpečných aplikácií v databáze. Ak nájde zhodu, tak vás na to upozorní.

Redaktori portálu AndroidPolice.com zároveň približujú, ako tento mechanizmus funguje. Ak nástroj odhalí pokus o phishing alebo podobné správanie v nejakej aplikácii, potrebné informácie sa odošlú do služby Google Play Protect. Google Play Protect v ďalšom kroku potvrdí, že sa tam nebezpečenstvo naozaj nachádza (alebo nie) a následne varuje iných používateľov aplikácie, ak je skenovaná aplikácia potenciálne nebezpečnou.

Treba ale podotknúť, že spôsob, akým Android zistí nebezpečenstvo pre používateľov, teda že aplikácia predstavuje riziko, nie je zatiaľ známe. Spoločnosť Google zatiaľ nezdieľala žiadnu dokumentáciu, ktorá súvisí s touto témou. Na druhej strane treba uviesť, že Google spolu dnes s partnermi má rozsiahle databázy nebezpečných aplikácií či škodlivého softvéru, ktoré sú priebežne aktualizované. Je preto pravdepodobné, že tieto databázy bude porovnávať s aplikáciami, ktoré budú podliehať kontrole.

Je úžasné vidieť, že sa spoločnosti ako je Google snažia zlepšiť bezpečnosť svojich používateľov. Avšak nemôžeme nechať všetku prácu na nich. Treba ale podotknúť, že používatelia by sa mali aj proaktívne vzdelávať, aby vedeli odhaliť phishing či iný typ podvodu. Dovoľte nám, dať vám preto do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, ako sa môže útočník dostať do vášho Gmail účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre