AKTUÁLNE: Hackeri zaútočili na web politickej strany, ktorá bojuje o prvenstvo v parlamentných voľbách

Webová stránka politickej stránky nie je stále dostupnou.

hacker volby slovensko
Zdroj: Cineberg / shutterstock.com a Niyazz / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Parlamentné voľby na Slovensku sa pomaly, ale isto blížia. So skracujúcim sa termínom dňa ich konania, sa niektoré z politických strán musia zapodievať aj inými vecami, ako je politická kampaň. Hnutie Progresívne Slovensko, ktoré má reálnu šancu vyhrať voľby, sa stalo terčom kybernetického útoku. Oznámil to jej predseda prostredníctvom sociálnej siete X (pozn. redakcie: predtým Twitter.com). Na tému upozornil spravodajský portál Topky.sk.

Na sociálnej sieti Michal Šimečka, predseda politickej strany Progresívne Slovensko, niekoľko hodín dozadu informoval, že hackeri napadli ich webovú stránku. Podľa všetkého ide o útok typu DDoS, ktorého cieľom je zahltiť server, na ktorom beží stránka, tak veľkým počtom požiadaviek, že ľudovo povedané, padne. Inými slovami, web je pre ľudí následne nedostupný. Podľa Šimečku na server útočníci poslali 78 miliónov požiadaviek, čo je ako keby sa na web snažilo pripojiť 15-krát viac Slovákov v jednom čase.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ďalší hackerský útok. Ospravedlňujeme sa všetkým, ktorí nám píšete, že si chcete prečítať náš program, kandidátku, poslať dar, alebo stiahnuť rámček na profilovú fotku. Žiaľ, aktuálny útok bol naozaj masívny – prakticky naraz prišlo 78 miliónov požiadaviek. Útok zodpovedá tomu, ako keby sa všetci obyvatelia Slovenska chceli na náš web pripojiť v rovnakom čase, 15-krát. Na odstránení problému intenzívne pracujeme. A jednu vec vám vieme sľúbiť naisto. Nezastavia nás. Ani klamstvami, ani vyhrážkami, ani útokmi.“, píše Šimečka v príspevku nižšie.

Stránka je stále nedostupnou

Zdá sa, že kybernetický útok na webovú stránku politickej stránky ešte stále prebieha. Viacero externých služieb hlási, že web hnutia je stále nefunkčný. Rovnako, keď sa pokúsite otvoriť stránku Progresívneho Slovenska, tak sa na ňu nedostanete. Uvidíte hlášku, ako môžete vidieť nižšie.

kyberneticky utok na progresivne slovensko
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Progesivne.sk

Aktuálne nevieme povedať, kto za útokmi stojí. No v minulosti podobným útokom čelilo viacero slovenských portálov pričom k útoku sa prihlásili hackeri, ktorí sympatizujú s Kremľom. Zatiaľ je ale predbežné hovoriť o menách hackerov, ktorí stoja za útokom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre