Ako veľký je internet a ako dlho by vám ho trvalo pozrieť celý?

Internet je obrovským priestorom, nie však nekonečným. Ľudský život je však príliš krátkym na to, aby ste ho pozreli celý.

WWW kedy vznikol internet ako ho pozname dnes (1)
Zdroj: flickr.com (Ai.Comput'In)

Ako veľký je internet? Tak to je otázka, ktorá bezpochyby už napadla mnohých z nás. Hneď v úvode vám musíme povedať, že presnú odpoveď na túto otázku nemáme a pravdepodobne ju ani nikdy nezistíme. Druhým dychom však treba dodať, že ako taký odhad môžeme mať a to vďaka službe worldwidewebsize.  

Ako veľký je internet? Takéto sú odhady!

Mnohí z nás pri popise veľkosti internetu povedia, že je „nekonečne veľký“. Nie je tomu však tak, hoci je obrovským. Odhady služby Worldwidewebsize vychádzajú z indexovanej časti webu. Ide o časť internetu, ktorá je dostupnou pre internetové vyhľadávače.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Worldwidewebsize vychádza z dát Google, Bingu a Yahoo vyhľadávačov, ktoré patria k tým najväčším na svete. Podľa odhadov služby, v marci 2021 je na prehľadávateľnom povrchovom internete dostupných najmenej 5,38 miliárd stránok. 

ako velky je internet
Zdroj: worldwidewebsize

Analytici služby sa k tomuto číslu dopracovali spustením vyhľadávania pomocou vyhľadávačov na súbore 50 slov, o ktorých je známe, ako často sa vyskytujú v tlači. Napríklad údaj „the“ je obsiahnutý v 67,61% všetkých dokumentov, takže počet výsledkov, ktoré obsahujú také cieľové slová, je možné použiť na extrapoláciu (pozn. redakcie: vytvorenie odhadu) celkovej veľkosti vyhľadávacieho nástroja, a teda aj webu. Zaznamenáva sa počet webových stránok nájdených pre tieto slová; s ich relatívnymi frekvenciami v korpuse pozadia sa robí viac extrapolovaných odhadov veľkosti indexu vyhľadávacieho nástroja, ktoré sa následne spriemerujú. Následne dochádza k „očisteniu“ týchto dát vzhľadom na to, že rôzne vyhľadávače vo všeobecnosti môžu indexovať rovnaké stránky. Prekrytie medzi indexmi dvoch vyhľadávacích nástrojov sa odhaduje podľa denného počtu prekrytí adries URL vrátených z top 10 vyhľadávaní, ktoré boli vrátené v dostatočne veľkom počte náhodných slovných dopytov.   

Len pre zaujímavosť, ak by sme vychádzali z toho, že 1-stránku pozriete za jednu sekundu, tak prezrieť celý internet, by vám trvalo približne 1 704,85 rokov. Mimochodom, tento odhad neráta ešte s takzvaným Dark Webom, či Deep Webom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre