Ako optimalizovať RAM pamäť v Android smartfóne, aby zariadenie fungovalo plynulejšie?

RAM, alebo operačná pamäť je jedným z najdôležitejších komponentov zariadenia. Nie vždy ale jej základná veľkosť postačuje.

RAM pamat Android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com

Smartfóny sa mesiacmi a rokmi používania postupne spomaľujú. Dôvodov je mnoho. Aplikácie sú neustále aktualizované a ich nároky na hardvér sú čoraz vyššie. Jedným z najdôležitejších komponentov je operačná pamäť (RAM), ktorú viacerí obviňujú v prípade spomalenia zariadenia. No s trochou starostlivosti a pár trikmi viete svoju operačnú pamäť využiť naplno aj na staršom zariadení.

Čo je to RAM

Random Access Memory, alebo po slovensky operačná pamäť slúži na operácie, ktoré sa vykonávajú v daný moment. Pri používaní aplikácie sa na rôzne výpočty a algoritmy využíva práve RAM a po uzatvorení aplikácie sa tieto veci uložia do internej pamäte, odkiaľ viete tieto údaje znova načítať pri opätovnom otvorení aplikácie. Istú časť pamäte máme permanentne nedostupnú, pretože je pomocou nej spustený samotný operačný systém, ktorý je spustený nepretržite.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Časom sa ale operačná pamäť vie zahltiť oveľa rýchlejšie, než kedysi. To má za následok to, že procesy sú spomalené a my zaznamenávame nepopulárne sekanie. Starnutie zariadenia nespomalíme, no existujú isté kroky, ktorými viete operačnú pamäť vylepšiť, prípadne jej odobrať trochu práce a tým otvoriť miesto pre iné procesy.

Rozšírenie operačnej pamäte

Niektorí výrobcovia do svojho softvéru implementujú možnosť rozšírenie operačnej pamäte. Toto rozšírenie je použité na úkor interného úložiska a použije sa iba v prípade, ak je v úložisku dostatok miesta. Veľkosť rozšírenia sa taktiež líši v závislosti od výrobcu. Pre povolenie tohto rozšírenia prejdite do Nastavení, kde otvorte Ďalšie nastavenia. V tejto sekcii vyberte možnosť Rozšírenie pamäte.

rozšírenie pamäte 1
Zdroj: vosveteit.sk

Následne iba povoľte danú funkcionalitu. V tejto sekcii môžete taktiež vidieť veľkosť samotného rozšírenia.

rozšírenie pamäte 2
Zdroj: vosveteit.sk

Samozrejme, treba uviesť, že funkcia rozšírenej RAM pamäte nedokáže kompletne nahradiť nedostatok RAM pamäte, ale vie dopomôcť k plynulejšiemu chodu zariadenia.

Obmedzte nepotrebné operácie

Operačnú pamäť zamestnáva každý úkon smartfónu. Často si ale neuvedomujeme, o čo všetko ide. Rôzne widgety na domovskej obrazovke sú toho príkladom. Ak máte problémy s rýchlosťou zariadenia, určite si prečistite domovskú obrazovku. Widgety s rôznymi obrázkami alebo živé pozadia si vedia ukrojiť poriadny kus operačnej pamäte, ktorá vám následne chýba pri rôznych iných úkonoch.

Xiaomi widgety
Zdroj: Xiaomiadictos.com

Vymazanie nepotrebných aplikácií

Aj aplikácie, ktoré nepoužívame, si vedia na pozadí čo to ukrojiť z operačnej pamäte. Preto sa určite pozrite do Správcu aplikácií, odkiaľ viete vymazať aplikácie, ktoré nepoužívate. Ak nutne nepoužívate aplikáciu, no nechcete ju vymazať, tak ju viete manuálne vypnúť. Nerobte to ale často, pretože to má negatívne následky na spotrebu batérie. V správcovi si viete taktiež pozrieť, koľko MB operačnej pamäte daná aplikácia potrebuje.

Ako zistit kolko RAM spotrebovajaju aplikacie_xiaomi_3
Zdroj: Vosveteit

Vypnutie animácií

Animácie vedia taktiež spomaliť zariadenie. Ich vypnutím síce prídete o efektné prechody, no viete tak ušetriť zopár MB operačnej pamäte. Na ich vypnutie ale potrebujete byť vývojár. Preto v sekcii O telefóne pár krát kliknite na verziu systému, prípadne nadstavby (odlišné u každého výrobcu) až kým vám systém nenapíše, že ste vývojár.

Xiaomi ako sa stat vyvojar
Zdroj: vosveteit.sk

Následne prejdite do vývojárskych nastavení (Možnosti pre vývojárov), kde nájdite Mierku dĺžky animácie.

mierka animácie
Zdroj: vosveteit.sk

Túto možnosť následne prepnite na Vypnuté.

vypnutie animácií
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že vám tieto kroky pomôžu k plnému využitiu operačnej pamäte vo vašom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre