1,79 milióna štvorcových kilometrov pôdy by sa mohlo stratiť pod vodou. Hladiny oceánov a morí stúpajú rýchlejšie, ako sa doposiaľ predpokladalo
Vzhľadom na otepľovanie podnebia stúpajú hladiny morí, ale tvrdenia o rozsahu stúpania sa líšia. Nová štúdia varuje, že do roku 2100 by hladina mora mohla vzrásť takmer o 2,38 metra, čo by bolo viac ako dvojnásobok toho, čo sa uvádzalo v správe z roku 2013. Na tému upzorňuje portál spiegel.de.
„Taký prudký nárast hladiny mora by mal zničujúce účinky,“ napísali výskumníci z Univerzity v Bristole, v časopise PNAS.
Prognóza hovorí, že približne 1,79 milióna štvorcových kilometrov pôdy by sa mohlo stratiť pod vodou a až 187 miliónov ľudí by bolo vysídlených. Malé ostrovné štáty v Pacifiku by boli zaplavené a neobývateľné.
„Takéto zmeny v nasledujúcich 80 rokoch by spôsobili vážne sociálne nepokoje,“ uzatvára Johnatan Bamber z Univerzity v Bristole.
Vedúci odborníci pomocou štúdie štruktúrovaného znaleckého posudku zhrnuli zistenia a názory 22 popredných vedcov o klimatickom vývoji v Grónsku a Antarktíde.
Podľa správy sa hladina morí zvýši o viac ako dva metre s pravdepodobnosťou asi 5%, ak emisie skleníkových plynov povedú k otepľovaniu o 5 stupňov Celzia do roku 2100. Takýto scenár by platil len v prípade, ak by svetové spoločenstvo neznížilo súčasné emisie.
Štáty sa však zaviazali k zmenám. Otázne je či ich dodržia
Podľa Bambera je takýto prudko negatívny vývoj nepravdepodobný, pretože už na konferencii o zmene klímy v Paríži sa medzinárodné spoločenstvo zaviazalo stabilizovať zvyšovanie priemernej teploty pod 2 stupne Celzia a usilovať sa o dosiahnutie maximálneho teplotného limitu 1,5 stupňa.
Neprehliadnite
Satelitné údaje medzitým predsa ukázali, že hladiny mora rastú rýchlejšie, než sa očakávalo. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie sa hladina v roku 2018 zvýšila o 3,7 milimetrov v porovnaní s rokom 2017. Výskumníci stále objavujú nové príčiny, ktoré urýchľujú roztavovanie ľadov.
Zdroj: spiegel.de
Komentáre