Vedci vypočítali koľko stromov potrebujeme vysadiť, aby sme zvrátili negatívne dopady klimatických zmien

stromy forest-931706_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Vedci vypočítali koľko stromov potrebujeme vysadiť, aby sme zvrátili negatívne dopady klimatických zmien

Ak nezmeníme spôsob nášho správania tak jeho negatívne dopady budú mať neodvrátiteľné dôsledky. Vedci odhadujú, že zlomovým bude rok 2050, do ktorého ak nezmeníme naše správanie tak dôsledky budú už nezvratné. Na prvý pohľad máme mnoho času, ale skutočnosť je úplne iná. Vedci preto hľadajú alternatívne riešenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nepomôžu nám ani obnoviteľné zdroje

Mnohí veria, že obnoviteľné zdroje sú našou spásou, v skutočnosti však tempo prechodu na obnoviteľné zdroje je veľmi pomalé. Vedci vypočítali, že v prípade aktuálnej rýchlosti prechodu z neobnoviteľných zdrojov energie na obnoviteľné zdroje by nám trvalo približne 150 rokov. Druhí vedci zas vidia spásu v atómovej, resp. v jadrovej energii. Tá však so sebou prináša viacero rizík.

Najnovšia štúdia s negatívnymi dopadmi nášho správania na zmenu klímy chce bojovať prírodným „zbraňami“. Podľa údajov,  ETH Zurich, stromy by mohli byť našou najlepšou „zbraňou“. Hovorí popredný výskumník Thomas Crowther.

V rámci analýzy, ktorú Crowther prezentoval v priebehu uplynulého víkendu hovoril o tom, že celosvetová výsadba nových stromov má oveľa pozitívnejší vplyv na životné prostredie ako budovanie veterných turbín či obchodných technologických zariadení. Podľa ich výpočtov by 1,2 miliardy nových stromov bolo schopných absorbovať viac uhlíka ako ľudia vytvoria.

„V súčasnosti produkujeme viac ako 400 gigaton (pozn. redakcie: emisií) na 3 miliardy stromov. Ak by sme boli schopní navýšiť tento počet stromov o ďalšiu miliardu tak by stovky gigaton (pozn. redakcie: emisií) bolo zachytených z atmosféry.“

Crowther ďalej hovoril o tom, že toto riešenie v oblasti klimatických zmien je oveľa lepším riešením ako špičkové technológie a to z dôvodu, že zapojiť sa môže každý.

„Je to nádherná vec, pretože sa každý môže zapojiť,“ povedal pre The Independent. „Stromy doslova robia ľudí šťastnejšími v mestských prostrediach, zlepšujú kvalitu ovzdušia, kvalitu vody, kvalitu potravín, ekosystémové služby, je to taká ľahká a hmatateľná vec.“

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre