SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyvinuli materiál, ktorý ide proti logike. Blokuje zvuk pričom neovplyvňuje svetlo a vzduch

Vedcom z Boston University sa podarilo vytvoriť materiál, ktorý ide proti našej „logike“. Kombináciou matematiky a 3D tlače sa im podarilo vyvinúť materiál, ktorý je priepustný pre vzduch a svetlo, zvuk však cez neho neprejde. Píše internetový magazín Futurism.com.

„Myšlienka je, že môžeme matematicky vytvoriť objekty, ktoré blokujú zvuky čohokoľvek.“, výskumník Xin Zhang ďalej hovorí, že tento vynález by mohol priniesť oveľa „tichšiu“ budúcnosť.

Akustický materiál, ktorý blokuje zvuk

Vedcom na základe výpočtov sa podarilo vytvoriť rozmer špecifického materiálu, ktorý je schopný odrážať prichádzajúce zvukové vlny späť do svojho zdroja bez toho, aby to malo vplyv na priechodnosť vzduchu a svetla. Následne tento 3D materiál vytlačili v tvare šišky, ktorú vložili do PVC rúrky. Na druhom konci umiestnili reproduktor. Potom ako reproduktor aktivovali tak zistili, že nimi vytvorený materiál blokuje až 94% zvuku prechádzajúcim potrubím.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V okamihu keď sme prvýkrát umiestnili a odstránili tento materiál…bol to doslova deň a noc. Boli sme svedkami týchto výsledkov v našom počítačovom modely už dlhšiu dobu – ale je jedna vec vidieť tento model akustického tlaku v počítači a ďalší počuť jeho vplyv na vlastnej koži.“, hovorí Jacob Nikolajczyk, jeden z výskumníkov.

Výskumníci ďalej dodávajú, že štruktúra materiálu, ktorý vyvinuli je super ľahkou, krásnou a otvorenou. Ďalej dodávajú, že môže byť použitý ako dlaždica alebo tehly na vytvorenie nepriepustnej steny, ktorá ruší zvuk.

Zdroj: Futurims.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close