Vedci varujú pred extrémnymi erupciami Slnka, ktoré môžu vážne ohroziť bežný život na Zemi

Naše Slnko môže vytvárať takzvané supererupcie, aké boli pozorované pri iných hviezdach. Ich vznik môže mať negatívny dopad na komunikačné satelity a elektrické siete.

erupcia slnka
Zdroj: pixabay.com

Portál Spiegel.de píše, že prudké slnečné búrky už zvykli narušiť rádiové spojenie na Zemi, no tentokrát by to mohlo byť horšie a výskumníci sa dokonca obávajú erupcií, ktoré sú tisíckrát silnejšie. Bolo dokázané, že sto až tisíckrát silnejšie supererupcie majú celosvetové dôsledky. Obrovský radiačný výbuch Slnka by mohol paralyzovať veľké časti pozemnej elektroniky, energetických sietí a satelitov. Toto predpokladá tím vedcov pod vedením riaditeľa výskumu Yuta Notsu z Univerzity v Colorade.

Naše Slnko môže vytvárať takzvané supererupcie, aké boli pozorované pri iných hviezdach. Supererupcie sú stovky až tisíckrát silnejšie ako akékoľvek erupcie, ktoré boli doteraz na Slnku pozorované. Už dlho sa tieto supererupcie považujú za typický znak mladých aktívnych hviezd, avšak vesmírny teleskop NASA Kepler tiež zaznamenal početné supererupcie pri hviezdach, ktoré sa podobajú na naše Slnko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
erupcia slnka sun-11030_960_720
Zdroj: pixabay.com

Vedecký tím analyzoval 43 hviezd podobných Slnku, pri ktorých teleskop Kepler zaregistroval supererupcie. Tento výsledok bol publikovaný v časopise Astrophysical Journal a dokazuje, že mladé hviezdy produkujú supererupcie oveľa častejšie a aj naše 4,6 miliardy rokov staré Slnko môže spôsobiť takéto extrémne erupcie. Dokonca aj obyčajné slnečné erupcie mali v minulosti vplyv na satelity, elektroniku a elektrické siete. V roku 2012 rušil intenzívny prúd častíc rádiové spojenie na Zemi. Pod tlakom sa magnetické pole Zeme deformuje, takže sa rádiové vlny nemôžu správne šíriť. Nadzemné vedenia a transformátory môžu byť zničené a výsledkom by boli rozsiahle výpadky elektrickej energie. Takéto zlyhanie komunikačných satelitov a elektrických sietí by mohlo ochromiť väčšinu hospodárstva a verejného života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre