Vedci odhalili neviditeľné asteroidy pri Venuši, ktoré môžu potichu zasiahnuť Zem
Vedci odhaľujú skrytú hrozbu pri Venuši, ko-orbitálne asteroidy môžu zasiahnuť Zem bez varovania.
Keď sa hovorí o potenciálne nebezpečných asteroidoch, pozornosť sa zvyčajne sústreďuje na objekty prelietajúce medzi obežnými dráhami Marsu a Zeme. NASA a iné vesmírne agentúry už celé roky monitorujú telesá, ktoré sa dostanú do vzdialenosti približne 1,3 astronomickej jednotky (AU) od našej planéty. Nové zistenia však naznačujú, že významná časť hrozby môže prichádzať z celkom iného smeru. Konkrétne z oblasti v blízkosti Venuše, ktorá bola doposiaľ mimo hlavného záujmu výskumníkov. Na novinku upozorňuje portál universetoday.com.
Ko-orbitálne asteroidy: Tichí spolucestujúci Venuše
Astronóm Valerio Carruba z Univerzity v São Paule upozorňuje, že existujú asteroidy, ktoré sa nachádzajú na veľmi podobnej obežnej dráhe ako Venuša. Týchto takzvaných ko-orbitálnych asteroidov poznáme zatiaľ len 20, no odborníci predpokladajú, že ich môže byť oveľa viac. Ich problém je v tom, že ich dráhy sú chaotické a nepredvídateľné. A čo je horšie, niektoré z nich sa môžu v budúcnosti priblížiť k Zemi.
Prečo o nich nevieme?
Najväčšou prekážkou pri detekcii týchto asteroidov je ich nevhodná pozorovacia poloha. Z pohľadu Zeme sa totiž tieto telesá nachádzajú veľmi blízko Slnka, čím sa prakticky strácajú v jeho žiarení. Pre teleskopy umiestnené na Zemi je takmer nemožné nasmerovať optiku do tejto oblasti oblohy bez rizika poškodenia prístrojov alebo bez úplného zahltenia senzoru svetlom.
Navyše, tieto asteroidy bývajú najjasnejšie práve vtedy, keď sú najbližšie k Zemi. Zároveň v tom istom čase najbližšie k Slnku na oblohe. Výsledkom je, že ich vidíme len počas veľmi krátkych a vzácnych pozorovacích okien, ktoré sa môžu objaviť len párkrát do roka, ak vôbec. Tento „optický tieň“ spôsobuje, že väčšina týchto telies zostáva prakticky neviditeľná. Je preto možné, že popri dvadsiatke známych ko-orbitálnych asteroidov pri Venuši sa v tme Slnka skrývajú desiatky ďalších, o ktorých zatiaľ vôbec netušíme
Simulácie ukázali možné kolízie
Výskumníci vytvorili počítačový model, kde nasimulovali 26 rôznych ko-orbitálnych asteroidov a sledovali ich správanie počas 36 000 rokov. Výsledky boli znepokojivé, niektoré z nich by mohli v budúcnosti pretnúť dráhu Zeme a tým pádom predstavovať reálnu kolíznu hrozbu. Obzvlášť rizikové sú tie objekty, ktoré majú nízku výstrednosť (teda takmer kruhovú dráhu), pretože sú ťažšie detekovateľné, no môžu sa dostať veľmi blízko.
Neprehliadni
Hrozba, ktorú nevidíme
Asteroid s priemerom 150 metrov, čo je dolná hranica pre označenie ako potenciálne nebezpečný, by pri dopade na Zem uvoľnil energiu porovnateľnú so stovkami megaton TNT. To je tisíckrát viac, než mala atómová bomba zhodená na Hirošimu. A podobné telesá sa môžu ukrývať v oblasti, ktorú sme doteraz ignorovali.
Podľa autorov štúdie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako tieto objekty odhaliť, vyslať špeciálny teleskop priamo k Venuši. Z vesmírneho observatória mimo rušivého slnečného svetla by bolo možné získať omnoho lepší prehľad o populácii týchto „neviditeľných“ asteroidov. Už teraz sa diskutuje o misiách, ktoré by mohli operovať z takzvaných Lagrangeových bodov pri Slnku a Venuši.
Musíme rozšíriť naše zorné pole
Dnes už vieme, že mapovanie asteroidov, ktoré obiehajú medzi Marsom a Zemou, nestačí. Hrozba môže prísť aj z druhej strany a to z oblasti Venuše, kam sa doteraz nikto veľmi nepozeral. Výskum Valeria Carrubu nás upozorňuje, že ak by sme chceli naozaj chrániť našu planétu pred potenciálnou katastrofou, musíme pozerať nielen tam kde to máme pohodlné, ale aj tam, kde je to náročné.
Komentáre