Vedci majú jasno. Tieto „mokré stopy“ na Marse nie sú dôkazom života, ale len ilúziou

Nový výskum z USA a Švajčiarska vyvracia dlhoročnú teóriu o kvapalnej vode na Marse.

Našla NASA na Marse život?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Dlhé roky sa vedci domnievali, že tmavé prúžky, ktoré sa objavujú na strmých svahoch Marsu, by mohli byť dôkazom prítomnosti kvapalnej vody, a tým pádom aj potenciálnych životných podmienok na tejto planéte. No nový výskum vedený tímom z Univerzity v Berne a Brownovej univerzity v USA prináša smutné správy. Podľa všetkého ide len o suché procesy spôsobené prachom a vetrom. Na novinku upozorňuje portál nature.com.

Ilúzia života?

Tieto záhadné útvary, nazývané slope streaks, pozorujeme už od 70. rokov, keď Mars prvýkrát detailnejšie snímkovala sonda Viking. Prúžky sú zvyčajne tmavšie ako okolie, tiahnu sa niekedy stovky metrov po svahoch a zdanlivo „tečú“ dole kopcom. Na prvý pohľad to vyzerá ako stopy po vodnom toku. Navyše, niektoré z nich sa pravidelne objavujú počas teplejších marťanských období, čo len podporovalo teóriu, že ide o slanú vodu schopnú existovať v extrémnych podmienkach.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
mars pruzky po vode ktore nie su znamkami vody
Zdroj: ESA/TGO/CaSSIS CC-BY-SA 3.0 IGO

Lenže vedci Valentin Bickel z Bernu a Adomas Valantinas z Brownovej univerzity si túto teóriu zobrali na mušku. Pomocou strojového učenia vytvorili obrovskú databázu viac ako 500-tisíc týchto prúžkov a následne ich porovnávali s inými javmi a podmienkami na planéte, ako sú teplota, orientácia svahu, vlhkosť vzduchu či rýchlosť vetra.

rieka na marse
Zdroj: invisiblepower / Shutterstock.com

Keď je vinníkom vietor, nie voda

Výsledky analýzy hovoria jasne, žiadna voda. Ani kvapka. Prúžky sa totiž objavujú predovšetkým tam, kde sú časté prachové búrky, veterné víry (takzvané dust devils) alebo kde nedávno dopadol meteorit. Práve tieto faktory zrejme spôsobia, že sa jemný prach na povrchu uvoľní a zíde dolu svahom. Výsledný efekt potom na satelitných snímkach pripomína tekutinu, no je to len optický klam.

Zaujímavé je aj to, že prúžky sa nevyskytujú na miestach, kde by sme očakávali, že voda môže existovať, teda tam kde je vyššia teplota, veľké teplotné rozdiely alebo vlhkosť. Práve naopak, väčšinou ich nájdeme v suchších oblastiach so zvýšenou prachovou aktivitou.

Dôležité zistenie pre budúce misie

Na prvý pohľad môže byť sklamaním, že tieto zdanlivo „mokré“ nádeje boli len prach a vietor. No práve takáto istota je pre výskum Marsu kľúčová. NASA aj ESA totiž musia pri plánovaní svojich misií zvažovať riziko kontaminácie, ak by na niektorých miestach Marsu skutočne existovali životné podmienky, každá pozemská baktéria, ktorá by sa tam náhodne dostala, by mohla skomplikovať výskum života mimo Zeme. Tento nový výskum však ukazuje, že dané oblasti nie sú pre mikrobiálny život priaznivé, a teda riziko kontaminácie je minimálne.

„To je výhoda práce s veľkými dátami,“ hovorí Valantinas. „Vďaka takémuto prístupu môžeme ešte predtým, než vyšleme sondu, vylúčiť niektoré teórie už len na základe satelitných údajov.“

Takže zatiaľ čo voda na Mars možno stále niekde existuje, tieto prúžky s ňou pravdepodobne nemajú nič spoločné. Mars si tak opäť obhájil svoju povesť nehostinného sveta, aspoň zatiaľ. No vedci už vedia, kde nehľadať a to je v kozmonautike často rovnako dôležité, ako vedieť, kde hľadať.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre