V hĺbke Zeme sa môžu skrývať zvyšky dávnej planéty. Vedci tvrdia, že sa s nami zrazila a vytvorila Mesiac
Vedci z Caltechu prišli s prelomovou teóriou. Hlboké štruktúry pod Afrikou a Tichým oceánom môžu byť pozostatkami planéty Theia, ktorá sa zrazila so Zemou a vytvorila Mesiac.
Predstav si, že by si mohol nazrieť hlboko pod povrch Zeme, až do oblastí, kde vládne extrémny tlak a teplota. Práve tam, v blízkosti hranice medzi jadrom a plášťom, sa podľa vedcov nachádzajú dve obrovské štruktúry, ktoré už desaťročia znepokojujú geofyzikov.
Tieto zvláštne útvary, známe ako veľké provincie s nízkou rýchlosťou (LLVP, z anglického Large Low-Velocity Provinces), sú väčšie než ktorýkoľvek kontinent, a ich pôvod bol až donedávna záhadou.
LLVP sa nachádzajú pod Afrikou a Tichým oceánom. Každý z týchto „skrytých kontinentov“ je dvakrát väčší než Mesiac a ich chemické zloženie sa viditeľne líši od okolitého zemského plášťa. Vedci ich objavili v 80. rokoch minulého storočia vďaka seizmickým vlnám, tie totiž cestujú rôznou rýchlosťou v závislosti od materiálu, ktorým prechádzajú. V prípade LLVP sa tieto vlny spomaľujú, čo naznačuje, že štruktúry majú vyššiu hustotu a zrejme aj vyšší obsah železa než okolitý plášť.
Záhadné pozostatky planéty Theia?
O pôvode týchto útvarov sa viedli dlhé debaty, no nová štúdia z Caltechu, publikovaná v časopise Nature, prichádza s prekvapivou teóriou. Vedci pod vedením Qiana Yuana tvrdia, že LLVP môžu byť pozostatkami planéty Theia, ktorá sa pred viac než 4 miliardami rokov zrazila s mladou Zemou. Práve táto udalosť, známa ako hypotéza obrovského impaktu, mala viesť k vytvoreniu Mesiaca.
Theia bola pravdepodobne planéta veľkosti Marsu. Až doteraz sa vedcom nepodarilo nájsť žiadne jej zvyšky, ani medzi meteoritmi, ani v asteroidovom páse. Nový výskum však naznačuje, že väčšina hmoty Theie mohla byť pohltená Zemou a jej materiál sa usadil hlboko v plášti, kde vytvoril práve LLVP.
Neprehliadni
Prečo sa nezmiešala so Zemou?
Ako je možné, že sa železom bohatý materiál Theie nezmiešal s ostatným plášťom? Simulácie ukázali, že po náraze ostala spodná časť plášťa relatívne chladná. V dôsledku toho sa kúsky z Theie nesplynuli s okolitým materiálom, ale klesli hlboko k hranici jadra ako samostatné útvary. Vedci prirovnávajú tento proces k lávovej lampe, farebné kvapky vosku pomaly klesajú na dno, oddelené od zvyšku tekutiny.
Staroveké „fosílie“ v útrobách planéty
Ak je táto teória správna, znamená to, že v hlbinách Zeme sa dodnes nachádzajú pozostatky planéty, ktorá existovala ešte pred vznikom Mesiaca. Môžu byť kľúčom k pochopeniu viacerých procesov, napríklad vzniku prvých kontinentov, začiatku subdukcie či vývoja najstarších minerálov na Zemi.
Existujú však aj alternatívne hypotézy. Niektorí vedci sa domnievajú, že LLVP vznikli dlhodobým miešaním materiálu v plášti, prípadne v dôsledku iných dávnych zrážok. Nové poznatky však dávajú teórii o Theii nový rozmer a ponúkajú ucelené vysvetlenie toho, prečo sú tieto hlboké štruktúry také odlišné.
Budúci výskum by sa mal zamerať na to, ako prítomnosť tohto starovekého materiálu ovplyvnila dynamiku Zeme. A možno nám raz pomôže pochopiť nielen našu planétu, ale aj to, ako vznikajú a vyvíjajú sa planéty v iných častiach vesmíru.
Komentáre