Na čínskej vesmírnej stanici Tiangong vedci objavili baktériu, akú na Zemi nepoznáme. Nikto nevie, ako sa tam dostala

Vedci objavili nový druh baktérie priamo na palube čínskej stanice Tiangong. Ide o život, aký na Zemi nepoznáme.

bakteria_2
Zdroj: alexraths / depositphotos.com

Čínska vesmírna stanica Tiangong sa opäť zapísala do histórie, no tentokrát nie kvôli technologickému pokroku či novej misii. Vedcom sa tam podarilo objaviť nový druh baktérie, ktorý doteraz nebol známy, ale je príbuzný pozemskému druhu. Nazvali ju Niallia tiangongensis a objavená bola priamo na ovládacích paneloch stanice. Tento mikroorganizmus ukazuje, ako sa aj jednoduché formy života dokážu prispôsobiť extrémnym podmienkam mimo našej planéty. Na novinku upozorňuje portál wired.com.

Mikroskopický život vo vesmíre?

Aj keď si možno povieš že ide len o ďalšiu „nezaujímavú“ baktériu, ale práve tieto mikroskopické organizmy môžu zmeniť naše chápanie života mimo Zeme. Niallia tiangongensis je rodovo príbuzná baktériám, ktoré sa nachádzajú aj na Zemi. No genetická analýza ukázala, že ide o nový druh. Zvládla život v mikrogravitácii, dokáže tvoriť spóry a odolávať podmienkam, ktoré by väčšina živých organizmov nezvládla. Môže sa jednať napríklad o vesmírne žiarenie, extrémne teploty či nízky tlak.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Zvláštnosťou je, že baktéria bola objavená v priestore s vysokým stupňom hygieny, čo len potvrdzuje, že nie všetko dokážeme mať pod kontrolou. Práve preto sa výskumníci čoraz viac zameriavajú aj na mikrobiológiu vo vesmíre, nie je to len otázka bezpečnosti, ale aj nových vedeckých príležitostí.

Odkiaľ sa vzala?

Zatiaľ nie je jasné, či baktéria vznikla ako mutácia bežného pozemského druhu priamo na palube Tiangongu, alebo bola nevedomky „zavlečená“ zo Zeme počas zásobovania alebo pri výstavbe stanice. Ak by išlo o druhý prípad, potvrdzuje to, že aj najprísnejšie sterilizačné protokoly nemusia byť stopercentné. Na druhej strane, ak by vznikla vo vesmíre, išlo by o úplne jedinečný prípad evolúcie mimo Zeme.

Vedci teraz plánujú sériu experimentov, ktorými chcú zistiť, ako presne baktéria funguje a čo ju robí takou odolnou. Zároveň chcú otestovať, ako by sa správala na iných vesmírnych staniciach či v simulovaných podmienkach Marsu.

bakteria a vesmir
Zdroj: Arek Socha z Pixabay, úprava Vosveteit.sk

Objav tejto baktérie má viacero významov. Po prvé, upozorňuje na dôležitosť mikrobiologického monitorovania vesmírnych staníc. Neznáme mikroorganizmy môžu ovplyvniť zdravie astronautov, narušiť citlivé experimenty alebo dokonca poškodiť elektroniku. Po druhé, ukazuje, že život je omnoho odolnejší, ako sme si mysleli. Takéto objavy môžu pomôcť aj pri hľadaní života na iných planétach, napríklad na Marse, kde panujú podobne extrémne podmienky.

Nová výzva pre vesmírny výskum

Pre vedcov je Niallia tiangongensis zároveň príležitosťou. Baktérie schopné prežiť vo vesmíre môžu v budúcnosti slúžiť ako nástroj v biotechnológii. Napríklad pri výrobe liekov, enzýmov či čistení vzduchu a vody na dlhodobých misiách. Navyše, ak sa podarí zistiť, ako presne sa tomuto druhu podarilo adaptovať, môže to viesť k novým objavom v oblasti génovej expresie a evolučnej biológie.

Aj keď ide len o baktériu, je to dôkazom toho, že vesmírne misie neprinášajú len veľkolepé zábery z obežnej dráhy, ale aj nenápadné objavy, ktoré môžu mať obrovský dopad. Práve mikrobiológia môže byť jedným z kľúčových odvetví pre budúcnosť vesmírneho výskumu. A kto vie, možno sa raz vďaka podobným mikroskopickým „stopám života“ dozvieme, že v tom nekonečnom vesmíre predsa len nie sme úplne sami.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre