Vedci objavili nový vírus, ktorý dokáže zabiť odolnú baktériu

Nedávno publikovaný výskum predstavil nový vírus, ktorý si dokáže poradiť s baktériou, ktorá je odolná voči antibiotikám.

Zombie spóry baktérií vedia, kedy sa majú prebrať späť k životu
Zdroj: University of California, San Diego

Čoraz vážnejším problémom v medicíne je odolnosť baktérií voči antibiotikám. V rámci nedávno publikovaného výskumu však vedci z University of Southern Denmark našli vírus, ktorý dokáže efektívne zahubiť odolné baktérie.

Vedci vírus objavili ešte počas pandémie koronavírusu, kedy vedci nemohli pokračovať vo svojom normálnom výskume. Namiesto toho išli do terénu a v lokálnych jazerách sa pokúšali objaviť nové druhy mikróbov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podarilo sa nám nájsť nový druh vírusu a veríme že ide o druh, s ktorým sa ešte veda nestretla,“ vysvetľuje Clare Kirkpatrick, jedna z autoriek novej štúdie.

Vírusy sa považujú za najrozšírenejší druh organizmov na svete. Objav nového druhu v tomto smere nie je až takým prekvapením. Čo už autorov výskumu zaskočilo viac je fakt, že v lokálnych jazerách odhalili až päť potenciálne nových druhov. Štyri boli vede známe, no jeden z nich nebol nikdy predtým vedecky popísaný. Autori štúdie tento vírus pomenovali Fyn8. Mnohé vírusy dokážu zabíjať baktérie a v tomto smere nie je ani nový vírus iný. Počas výskumu ale zistili, že dokáže usmrtiť napríklad baktériu Pseudomonas aeruginosa.

Odolnosť voči antibiotikám

Táto baktéria sa prirodzene vyskytuje v pôde a pre zdravého človeka je vo väčšine prípadov neškodná. Vyvinula si ale odolnosť voči antibiotikám ako mnoho ďalších druhov. Baktéria sa nachádza aj v nemocniciach a tým pádom môže pre pacientov predstavovať riziko. Ohrozenými sú pacienti s rôznymi druhmi rán alebo pacienti na ventilácii. V tomto prípade hrozí riziko infekcie, ktorú antibiotikami nemožno liečiť.

V rámci výskumu vedci získali 100% istotu, že vírus Fyn8 dokáže túto baktériu zahubiť.

„Tento proces sme videli na vlastné oči. Baktériu sme kultivovali v petriho miske a zakrátko sme mohli pozorovať jasné diery. Vírus Fyn8 infikoval bunky baktérie, zahubil ich a po rozmnožení napadol ďalšie baktérie,“ tvrdí Kirkpatrick.

Ako sme už spomenuli, v medicíne je odolnosť voči antibiotikám vážnym problémom, ktorý sa len zhoršuje. Dnes umrie viac ľudí na bakteriálnu infekciu odolnú voči antibiotikám ako na rakovinu. Nová štúdia preto môže ponúknuť spôsob, ako by sme mohli proti podobným infekciám bojovať.

Výskumníci po celom svete sa len začínajú pýtať otázku, či by nám vírusy mohli pomôcť pri boji s odolnými baktériami. Antibiotiká sa stali najrozšírenejším spôsobom liečby bakteriálnej infekcie, pretože boli jednoduché na výrobu a použitie. Ďalšou výhodou antibiotík je to, že dokážu zahubiť množstvo odlišných baktérií. Vírusy sa vo väčšine prípadov spájajú len s jedným druhom.

Autori štúdie ale vysvetľujú, že vďaka pokrokom v medicíne už je jednoduché prispôsobiť liečbu pacientovým potrebám. Lekári dokážu zistiť akou baktériou je človek infikovaný a na základe toho zvoliť vhodný vírus, ktorý ju pomôže zahubiť. Výhodou je, že táto metóda liečby pomôže aj proti baktériám odolným voči tradičným antibiotikám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre