Astronóm prebúdza diskusiu o záhadnej deviatej planéte sústavy: Podľa neho je neprehliadnuteľnou

Nedávno sa objavila štúdia, podľa ktorej by mala byť hypotetická deviata planéta obklopená množstvom horúcich mesiacov.

Deviata planéta
Zdroj: NASA

Nie je tomu až tak dávno, čo mala naša Slnečná sústava deväť planét. Hoci Pluto nikam nezmizlo, v roku 2006 prestalo byť planétou a stala sa z neho trpasličia planéta. Toto rozhodnutie vedeckú komunitu rozdelilo, mnohí s vyhodením Pluta zo zoznamu planét nesúhlasili, no nakoniec ho rešpektovali, pretože nová definícia sedela Plutu o niečo lepšie.

Za vyradenie Pluta zo zoznamu planét môže jeho veľkosť. Na okraji Slnečnej sústavy sa totiž nachádza mnoho podobne veľkých telies a ak by Pluto ostalo planétou, potom by sa ako planéty mali vnímať aj tieto objekty. Čo je však kozmickým paradoxom, za vyradenie Pluta mohol astronóm Mike Brown, ktorý sa nám dnes pokúša nájsť novú deviatu planétu, zatiaľ však bez úspechu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová deviata planéta

O záhadnej deviatej planéte sa začalo rozprávať začiatkom roka 2016. Brown spolu s Konstantinom Batyinom tvrdili, že majú dôkazy o existencii ďalšej veľkej planéty, ktorá sa má nachádzať vo vonkajšej časti Slnečnej sústavy.

Táto planéta by dokázala vysvetliť zvláštne správanie objektov ďaleko za planétou Neptún. Predpokladá sa, že deviata planéta by mala mať hmotnosť od päť do desaťnásobku hmotnosti Zeme a mala by sa od Slnka nachádzať 800-násobne ďalej ako naša planéta. Ak deviata planéta existuje, mohlo by ísť o obrovské jadro plynného obra, ktoré bolo odklonené od svojej pôvodnej obežnej dráhy planétou Jupiter.

Iné teórie naznačujú, že deviata planéta pochádza z inej sústavy a pritiahla ju gravitácia nášho Slnka. Ďalšou možnosťou je, že kedysi dávno bola túlavou planétou, čo znamená, že „plávala“ vesmírom bez hviezdy, okolo ktorej by obiehala. Objavujú sa ale aj názory, že sa deviata planéta formovala ďaleko od Slnka, no pritiahla ju bližšie gravitácia hviezdy, ktorá prelietala okolo. Dodnes však nevieme, či reálne deviata planéta existuje, alebo po nej pátrame márne.

Viacero výskumov sa ju pokúšalo nájsť, napríklad prieskum Dark Energy Survey, ktorý odhalil 461 objektov na hraniciach našej sústavy, no po záhadnej deviatej planéte nebolo ani chýru, a ani slychu.

Existuje deviata planéta?

Okolo deviatej planéty bolo pomerne dlhú dobu ticho. Nedávno sa opäť objavila štúdia, ktorá hľadá spôsob, ako by sme planétu mohli nájsť. Ako informuje portál Live Science, planéta by mohla byť obklopená horúcimi mesiacmi a tým pádom by mala byť neprehliadnuteľná.

Za novou štúdiou stojí astronóm menom Man Ho Chan. Ten tvrdí, že okolo deviatej planéty by mohlo obiehať až 20 satelitov. Tie by mohli mať priemer približne 100 km. Vplyvom gravitačnej sily planéty by mohli byť mesiace zahriate až na teplotu -173 °C. Oproti teplote vesmíru (pozn. redakcie: -271 °C) to je výrazne vyššia teplota. Vplyvom zahrievania planéty by mohli mesiace vydávať slabý rádiový signál.

Autor štúdie tvrdí, že ak by boli teleskopy špeciálne naladené na tento jemný signál, mesiace by dokázali nájsť. Tým pádom by našli aj deviatu planétu.

„V rámci štúdie ponúkam alternatívny spôsob, ako overiť hypotézu o deviatej planéte,“ píše Chan.

Hoci Chan priniesol zaujímavú alternatívu, vedecká komunita je ohľadom deviatej planéty pomerne skeptická. Viaceré obšírne prieskumy odhalili za obežnou dráhou Neptúnu nové objekty, no žiaden z nich nebol desaťnásobne masívnejší ako naša Zem. Astronómovia v tomto smere konštatujú, že už nie je veľa miest, kde by sa mohla deviata planéta schovávať.

Možno sa ale k tejto záhade vrátia a pokúsia sa objaviť rádiový signál mesiacov. Ak by sa nám podarilo v Slnečnej sústave nájsť novú planétu, išlo by o jeden z najvýznamnejších objavov v histórii. Šance sú však naozaj malé.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre