Koľko ľudí umrelo vo vesmíre? Napriek mnohým nehodám ide o veľmi malé číslo!

Od začiatku vesmírneho cestovania za hranice planéty letelo približne 620 ľudí. Koľko z nich však vo vesmíre ale umrelo?

Koľko ľudí umrelo vo vesmíre
Zdroj: Unsplash (The New York Public Library), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V apríli roku 1961 sa do vesmíru dostal prvý človek. Bol ním sovietsky kozmonaut Yuri Gagarin. Tento historický moment značí zlom, kedy ľudia začali cestovať za hranice našej planéty  pravidelne a dokonca sa postavili aj na povrch Mesiaca, našej prirodzenej družice.

Vesmírny prieskum so sebou nesie obrovské množstvo rizík, no napriek tomu za celú dobu cestovania do kozmu prišli o život len traja ľudia. Nehôd síce bolo oveľa viac, no všetky fatálne katastrofy prebehli v rámci hraníc našej planéty. Počas týchto nehôd prišlo o život 30 ľudí. Do mája minulého roka sa na orbit našej planéty dostalo 622 ľudí zo 44 krajín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

So začiatkom vesmírnych pretekov sa začali objavovať aj prvé úmrtia spojené s vesmírnymi programami ako na strane NASA, tak aj na strane sovietskeho kozmického programu. Prvými úmrtiami boli testovací piloti, ktorí skúšali nové a pokročilé systémy pohonu. Prvá tragédia sa odohrala v januári roku 1967 počas cvičného štartu misie Apollo 1. Zablúdená iskra zapálila kabínu rakety, ktorá bola naplnená čistým kyslíkom. Vznikol nekontrolovateľný požiar, ktorý pripravil o život astronautov Gusa Grissoma, Eda Whitea a Rogera Chaffeeho.

Ako hovorí pilot lunárneho modulu misie Apollo 7, Walter Cunningham, noc pred požiarom si prešli rovnakými testami, no vtedy nemali astronauti zatvorený poklop. To znamená, že v kabíne nebola stopercentná koncentrácia kyslíku.

Nebezpečne blízko ku katastrofe sa dostala aj posádka misie Apollo 13. Možno za to môže práve nešťastné číslo, no misia bola problémová už od samého začiatku. Hlavná posádka dostala týždeň pred štartom osýpky, preto ju zastúpili náhradníci, James Lovell, John Swigert a Fred Haise. Štart rakety prebehol podľa plánu, no nik si nevšimol, že bola poškodená. Približne 330-tisíc km od Zeme sa ozval veľký tresk za ktorým nasledovala dnes už historická veta: „Houston, máme problém.

Namiesto pristátia posádka len obletela Mesiac pričom bojovala o holý život. Nakoniec sa však misii podarilo v poriadku pristáť na Zemi.

Smrť vo vesmíre

Ako sme už spomínali na začiatku článku, do vesmíru cestovalo približne 620 ľudí, no reálne z toho umreli za hranicami planéty len traja – Posádka tragickej misie Soyuz 11. Tá nasledovala po misii Soyuz 10, ktorá sa neúspešne pokúsila dostať na prvú vesmírnu stanicu vo vesmíre, Salyut 1, informuje portál Astronomy. Posádka misie Soyuz 11 sa o to pokúsila opäť.

Ďalšia misia bola úspešnou a posádka strávila na stanici tri týždne, čím prekonala vtedajší rekord pre pobyt vo vesmíre. 29. júna 1971 sa posádka vracala domov, keď sa odohrala tragédia. Pre vonkajších pozorovateľov prebehlo pristátie bez problémov, až kým neotvorili poklop. Všetci traja kozmonauti boli mŕtvi.

Predpokladá sa, že za príčinou nehody bolo chybné tesnenie, ktoré sa počas oddelenia modulu od stanice odtrhlo. Vo výške 168 km nad zemou nastala prudká dekompresia, ktorá z kabíny vysala všetok vzduch. Ventil, ktorý unikal sa nachádzal pod sedadlami kozmonautov, čiže trojica nemala takmer žiadnu šancu problém opraviť včas.

Smrť prvých a jediných kozmonautov vo vesmíre predstavuje obrovskú tragédiu. Sovietsky zväz krátko po ich smrti prikázal kozmonautom, aby mali oblečené skafandre aj počas pristávania. Táto praktika pretrváva dodnes.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre