SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vráti sa Pluto medzi planéty? Vedci sa búria proti platnej definícii planéty. Čo sa im nepáči?

Tvrdia, že zaužívaná definícia nie je správny spôsob, ako pristupovať k vede.

Viete, aká je definícia planéty? Medzinárodná astronomická únia má veľmi prísnu definíciu toho, aký objekt možno za planétu považovať. Podľa nich je planéta druh astronomického telesa, ktoré obieha okolo hviezdy, má dostatočnú hmotnosť na to, aby bolo guľaté a v jeho okolí sa nenachádzajú žiadne menšie kozmické objekty, píše portál Science Alert.

Podľa tejto definície považujeme za planéty Merkúr, Venušu, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Definícia astronomickej únie prirodzene z tohto zoznamu vyraďuje Pluto, čo bolo vo vedeckej komunite naozaj kontroverzné rozhodnutie. Mnohí tvrdia, že definícia planéty by sa mala zakladať čisto na jej fyzických vlastnostiach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontroverzné rozhodnutie

Nová štúdia sa tejto problematike venovala a zistila, že definícia Medzinárodnej astronomickej únie sa nezakladá na vede. Namiesto toho sa majú spoliehať na folklór a astrológiu. Vedci majú problém hlavne s treťou časťou definície planéty, že sa v okolí planéty nesmú nachádzať ďalšie kozmické objekty. Namiesto toho navrhujú, že planéta by sa mala definovať podľa toho či je, alebo bola geologicky aktívna.

Ak by prešla nová definícia okrem Pluta by sa medzi planéty dostalo naozaj obrovské množstvo objektov. Medzi ne by sa radil náš Mesiac, mesiace iných planét, trpasličie planéty (pozn. redakcie: Medzi ktoré sa momentálne radí Pluto) a dokonca aj asteroidy. Vedci však tvrdia, že s touto definíciou problém nie je, práve naopak, je to presne to, čo ich robí zaujímavými.

„Zoberte si ako príklad cicavce. Na Zemi žijú cicavce na súši, ale aj vo vode. Nezáleží na tom, kde žijú, ale charakteristiky, ktoré ich robia tým, čím sú,“ vyjadril sa Phillip Metzger, z University of Central Florida.

Metzger a jeho tím sa pozrel na to, ako sa planéty definovali posledných 400 rokov. Zistili, že postupom času sa uberalo z pôvodnej definície, ktorú zaviedol Galileo v 17. storočí. Známy vedec tvrdil, že planéty sú objekty, ktoré sa postupom času menia, rovnako ako naša Zem. Inými slovami povedané, planéty sú geologicky aktívne. Galileo zároveň dodal, že planéty neprodukujú svoje vlastné svetlo, ale odrážajú slnečné žiarenie.

Čo viedlo k vyradeniu Pluta zo zoznamu planét?

Pluto bolo objavené v roku 1930 a dovtedy sa vedci držali Galileovej definície. Prirodzene, keď bolo objavené Pluto, zaradilo sa do zoznamu planét našej sústavy. Medzi rokmi 1910 a 1950 sa záujem o astronómiu postupne znižoval a do popredia sa dostala astrológia, ktorá vytvárala predpovede na základe pozícií planét.

Počas tohto prechodu sa do popredia dostala myšlienka, že len najväčšie telesá Slnečnej sústavy možno považovať za planéty. Menšie objekty, napríklad mesiace, či asteroidy, planétami neboli. Hoci išlo o relatívne malú zmenu, od toho bodu neboli kozmické objekty charakterizované na základe ich komplexnosti.

Záujem o vesmír a Slnečnú sústavu prepukol nanovo v 60. rokoch minulého storočia. To viedlo k hádkam o tom, čo vlastne je planéta a čo nie je. Tieto nezhody chcela astronomická únia urovnať a v roku 2006 vytvorila novú definíciu, ktorá vyradila Pluto zo zoznamu planét. Mimochodom, k vyradeniu planéty došlo počas Medzinárodnej astronomickej konferencie, ktorá sa odohrala v Prahe.

Veľká skupina astronómov s týmto rozhodnutím spokojná nebola. Podmienka, že planéta musí vyčistiť svoje okolie od iných kozmických objektov nie je podľa nich riešením. Tvrdia, že toto pravidlo bolo zavedené preto, aby bol zoznam planét Slnečnej sústavy relatívne malý, čo je podľa vedcov zlý spôsob, ako pristupovať k vede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close