Najnovší prieskum odhalil 461 objektov na kraji Slnečnej sústavy: Deviata planéta nám však stále uniká

Ďalší z prieskumov, ktorý na okraji sústavy nenašiel žiadnu neobjavenú planétu.

Tínedžerské planéty
Planéta TOI 1807b. Zdroj: YouTube( SciTech Daily)

Je možné, že má naša sústava planétu, o ktorej nevieme? Deviata planéta je predmetom mnohých diskusií, hoci vedci, ktorí s teóriou prišli, nedávno priniesli mapu. Tá hovorí, kde by sme záhadnú planétu mohli nájsť.

Už čoskoro sa budeme môcť spoľahnúť na teleskopy novej generácie, ako napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba, alebo vesmírny teleskop Nancy Grace Roman. Tie nám pomôžu zodpovedať tie najväčšie otázky a možno aj pomôžu nájsť deviatu planétu, píše portál Universe Today. Dnes sa ale musíme spoliehať na to, čo máme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napríklad vesmírny prieskum Dark Energy Survey, ktorý pracuje na odhalení ďalšej kozmickej záhady, temnej energie. Tento prieskum nedávno vydal výsledky svoje 6-ročnej misie, ktorá skúmala vonkajšiu časť Slnečnej sústavy – región, kde by sa deviata planéta mala nachádzať. Výskumu sa podarilo odhaliť 461 doteraz neobjavených kozmických objektov. Tie nám môžu zodpovedať otázky o minulosti našej Slnečnej sústavy, no v tomto prípade nie je po deviatej planéte ani chýru, ani slychu.

Deviata planéta by dokázala vysvetliť záhadné správanie objektov, ďaleko za planétou Neptún. Najlepšie odhady tvrdia, že táto, zatiaľ neviditeľná, planéta, môže byť desaťkrát ťažšia, ako Zem. Od Slnka sa deviata planéta nachádza približne 800 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Zatiaľ však nemáme tušenie, či planéta vôbec existuje a ako presne vznikla. Niektoré teórie tvrdia, že deviatu planétu pritiahla gravitácia nášho Slnka, niekedy v minulosti, keď bola ešte túlavou planétou. Ďalšia teória naopak hovorí, že planéta vznikla ďaleko od Slnka, no o čosi bližšie ju postrčila hviezda, ktorá preletela blízko nás.

Bez stopy

Dôkazov je ale málo. Dark Energy Survey nie je jediný pokus, ktorý nenašiel žiadne stopy po planéte. V tomto roku ju neodhalil ani prieskum WISE, alebo Pan-STARRS. Napriek tomu vedci nevylučujú možnosť, že by planéta mohla existovať. V tomto prípade sa len stačí v správnom čase pozrieť na správne miesto a planéta by mala byť objavená.

Objekty, ktoré boli objavené prieskumom Dark Energy Survey, sa radia medzi trans-neptúnske objekty. Ide o kategóriu objektov, ktoré sa nachádzajú ďaleko za obežnou dráhou planéty Neptún. Prieskumom Dark Energy Survey bolo objavených 777 trans-neptúnskych objektov a celkovo sa ich v našej sústave nachádza takmer 4-tisíc.

Predpokladá sa, že tieto objekty sú pozostatkami z čias, kedy sa naša Slnečná sústava formovala. Zároveň vedci tvrdia, že spôsob, akým obiehajú okolo Slnka, odkazuje ešte na niečo fascinujúcejšie. Keď naša sústava vznikla, planéty neboli rozložené tak, ako sú dnes. Niekedy v minulosti došlo k výrazným presunom planét a práve ich pohyb mohol trans-neptúnske objekty dostať tam, kde sú teraz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre