Vedci objavili na grónskom ľadovom štíte obrie vírusy

Vírusy pravdepodobne regulujú rast snehových rias na ľade tým, že ich infikujú. Vedieť, ako kontrolovať tieto vírusy, by nám mohlo pomôcť znížiť topenie ľadu.

V Grónsku objavili vedci obrie vírusy
Zdroj: Unsplash (maxx ❄, National Institute of Allergy and Infectious Diseases), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci objavili v Grónsku gigantické vírusy ukryté v ľade. Predpokladajú, že tieto vírusy môžu pomáhať regulovať roztápanie ľadu.  

Ako vysvetľujú vedci z Aarhus University, s príchodom jari v arktických oblastiach sa prebúdzajú aj sinice, ktoré začínajú kvitnúť a vedia začierniť veľké oblasti pokryté ľadom. Keď sa ľad začierni, neodráža až tak dobre svetlo, čo znamená, že sa začne topiť. Rýchlejšie topenie ľadu následne zhoršuje globálne otepľovanie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie ale veria, že našli spôsob, ako možno kontrolovať rast siníc a z dlhodobého hľadiska zachrániť časť ľadu pred roztopením. Okrem siníc objavili v ľade aj gigantické vírusy. Výskumníci zatiaľ o týchto vírusoch nevedia veľa, no predpokladajú, že sa živia na siniciach a môžu regulovať ich kvitnutie.  

“Domnievame sa, že pomocou týchto vírusov vieme zmierniť topenie ľadu spôsobené kvitnutím siníc. Zatiaľ ale nevieme povedať, ako špecifické sú tieto vírusy a ako efektívnou by bola táto metóda. Veríme ale, že ďalšie výskumy prinesú viac odpovedí,” vysvetľuje Laura Perini, vedúca štúdie.  

Bežné vírusy majú veľkosť približne 20 až 200 nanometrov a bývajú tisíckrát menšie ako baktérie. Obrie vírusy majú veľkosť 2,5 mikrometrov a sú väčšie ako väčšina baktérií. Nejde len o veľkosť, obrie vírusy majú aj komplexnejšie gény ako normálne vírusy. Vedci ich po prvýkrát objavili v roku 1981 v oceáne. Tam sa špecifikovali na infikovanie zelených siníc. Následne sme ich objavili aj v pôde a ľudskom tele.  

Výskumníci zisťujú, ako obrie vírusy fungujú

Nová štúdia je však prvou, ktorá obrie vírusy objavila v ľadovom prostredí. Vedci analyzovali vzorky tmavého ľadu a červeného snehu. V oboch prípadoch odhalili stopy aktívnych obrích vírusov. Autori vysvetľujú, že pred pár rokmi sa táto časť sveta považovala za pustú a bez života. Dnes ale vedci zistili, že aj v Grónsku žije množstvo mikroorganizmov.  

“Okolo siníc pozorujeme celý ekosystém. Okrem baktérií pozorujeme aj huby a kvasinky. Viacero druhov húb parazitujú na siniciach a k tomu sa pridávajú aj obrie vírusy,” tvrdí Perini.  

Obrie vírusy, aj napriek ich názvu, nemožno vidieť voľným okom. Výskumníci však nedostali zatiaľ ani len príležitosť pozrieť sa na ne cez mikroskop. Veria, že túto možnosť už čoskoro dostanú. Vírusy však odhalili analýzou všetkej DNA vo vzorke a následnému porovnávaniu s obrovským datasetom. Následne overovali, či DNA nepochádza z dlhodobo mŕtvych mikroorganizmov.  

V ďalších krokoch vedci odhalia ako tieto obrie vírusy fungujú a či ich môžeme použiť na záchranu časti grónskeho ľadu. Zatiaľ výskumníci nemajú jasnú predstavu o tom, aké organizmy tieto vírusy infikujú. Predpokladajú, že časť z nich infikuje aj sinice, no to ukážu až ďalšie výskumy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre