Má náš vesmír skrytú dvojičku? „Anti-vesmír“ môže vysvetliť, prečo sa ten náš rozpína rýchlejšie

Náš vesmír môže mať dvojičku, takzvaný anti-vesmír. Ten nám môže povedať, prečo ten náš expanduje rýchlejšie, než v minulosti.

Existuje anti-vesmír, ktorý dokáže vysvetliť expanziu nášho vesmíru?
Zdroj: NASA/Jenny Mottar

Vesmír expanduje rýchlejšie ako v minulosti a experti sa domnievajú, že za to môže záhadná temná energia.  

Ide o jednu z najväčších kozmických záhad, ktorá môže zmeniť naše chápanie celého vesmíru. Portál Phys ale upozorňuje na výskum, ktorý nám ukazuje, ako by sme expanziu vesmíru mohli vysvetliť aj bez exotickej temnej energie alebo modifikovanej gravitačnej teórie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práca však prináša jeden obrovský predpoklad, a to taký, že okrem nášho vesmíru existuje ešte jeden takzvaný “anti-vesmír”. V tomto vesmíre má čas plynúť opačne s ohľadom na ten náš. Autor tejto štúdie vysvetľuje, že z kvantového hľadiska je prirodzené, aby vesmír vznikal v páre. Veľký tresk má predstavovať obraz vesmíru, ktorý existoval pred tým našim a to ukazuje na existenciu partnerského anti-vesmíru.  

Autor štúdie si požičiava niekoľko konceptov z kvantovej fyziky a teórie všeobecnej relativity. Koncept relatívnej entropie, miery neusporiadanosti v sústave, si vyžaduje dve hodnoty. Tie korešpondujú s našim vesmírom a príbuzným anti-vesmírom. Myšlienka anti-vesmíru sa zakladá na troch najdôležitejších symetriách v prírode. Nimi sú náboj, rovnosť a čas.  

Znamená to, že ak máme rovnaký, no opozitný náboj, stále dostaneme rovnaký výsledok. To platí aj v prípade, ak sa pozrieme na zrkadlený obraz interakcie alebo ak interakciu pustíme odzadu. Výskumníci uvažujú, že na rovnakom princípe môže fungovať aj náš vesmír. Tieto symetrie platia väčšinu času, no výskumníci pozorovali aj pár výnimiek. Pre túto štúdiu je ale dôležitý fakt, že nikdy nepozorovali porušenie všetkých troch symetrií naraz.  

Dokážeme sa niekedy dopracovať k pravde?

Autori výskumu ďalej vysvetlil, že do takéhoto anti-vesmíru by sme sa nemohli nikdy dostať, pretože by existoval za veľkým treskom, momentom, kedy náš vesmír vznikol. Zároveň však vidia spôsob, ako overiť túto hypotézu. Ak náš vesmír nemá svoju anti dvojičku, potom krátko po veľkom tresku nastalo obdobie kozmickej inflácie.  

Výskumníci majú v rukách dôkazy, že po veľkom tresku inflácia nastala, no okolo rannej histórie nášho vesmíru panuje stále veľa nejasností. Ak ale inflácia nastala, potom išlo o dej, ktorý celým vesmírom otriasol tak silno, že vznikli gravitačné vlny. Kozmológovia momentálne pátrajú po týchto prvotných gravitačných vlnách a s lepšími prístrojmi by sme ich mohli objaviť. Ak ich ale nenájdeme, môže to byť dôkazom, že skutočne zrkadlový anti-vesmír môže existovať.  

Zrýchľujúca sa expanzia vesmíru však stále predstavuje jeden z najväčších problémov vedy. Tento problém totiž môže zasahovať aj do hypotéz o tom, ako sa celý vesmír skončí. Niektorí veria, že náš vesmír existuje v cykloch, zatiaľ čo iní sa prikláňajú k hypotéze mnohovesmíru. Tá hovorí, že okrem nášho vesmíru existuje nekonečné množstvo ďalších vesmírov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre