himalaje
Zdroj: Olga Danylenko / Shutterstock.com
Zem

Menej emisií počas pandémie COVID-19 zlepšilo kritickú situáciu v Himalájach. No stále sme nevyhrali

Globálne otepľovanie sa v posledných rokoch stalo problémom, ktorý už nemôžeme ďalej ignorovať. Mnohé výskumy potvrdili, že ak sa situácia bude vyvíjať tak ako doteraz, do konca tohto storočia by sa teploty na Zemi mohli zdvihnúť o rizikových 2,7 stupňov Celzia.

Klimatické zmeny majú vplyv na všetky ekosystémy, no roztápanie ľadu je jeden z najvážnejších problémov. Nemenia sa len polárne oblasti, no ako dokázala aj štúdia vedcov z Čínskej akadémie vied, drasticky sa menia aj Himaláje. V rámci novej štúdie zistili, že situáciu v Himalájach sme mohli výrazne podceniť.

Výsledky štúdie varujú, že situácia v Himalájach sa môže vyvíjať drasticky odlišným spôsobom, než to naznačujú súčasné modely. Prácu vedci publikovali 3. apríla tohto roku. Zistili, že strata hmotnosti ľadovcov sa môže zvýšiť v niektorých oblastiach až o 6.5%. V oblasti centrálnych Himalájí sa však zvýši až o 10%. Za podcenenie situácie môžu satelitné zábery a ich obmedzenia. Satelity nedokážu nazrieť pod vodnú hladinu, kde prebieha roztápanie ľadovcov vo väčšej miere, než sa predpokladalo.

Nová štúdia, nedávno publikovaná v PNAS Nexus zas tvrdí, že znížené emisie počas pandémie COVID-19 v roku 2020 viedli k menšiemu roztápaniu snehu v Himalájach. K tomuto záveru dospeli vedci analýzou dát z niekoľkých satelitov. Dáta zo spektrorádiometra MODIS, Ozónového monitorovacieho prístroja OMI a modelom GEOS-Chem-SNICAR ukázali, že drastické zníženie množstva partikulátov v atmosfére malo výrazný dopad na to ako sa rozpúšťal ľad a sneh na Tibetskej náhornej plošine. Sneh a ľad v tejto oblasti slúži ako zdroj pitnej vody pre 20% svetovej populácie.

Menej emisií

Himaláje sa v posledných rokoch roztápali čoraz rýchlejšie. Väčšinu topenia má na starosti globálne otepľovanie, no ako dokazuje nová štúdia, aj znečistenie vzduchu môže hrať nejakú úlohu. Keď tmavé častice prachu a sadzí spadnú na sneh, absorbujú viac slnečného žiarenia a tým roztápajú sneh pod nimi.

Počas pandémie v roku 2020 prebiehal lockdown od 25. marca do 31. mája. Počas tohto obdobia oblasť zaznamenala výrazne nižšiu ekonomickú a prepravnú aktivitu. Zároveň sa do ovzdušia dostalo oveľa menej partikulátov. Autori štúdie predpokladajú, že obmedzenie znečistenia mohlo zachrániť 27 megaton snehu a ľadu. Výsledky štúdie naznačujú, že obmedzenie emisií má potenciál zachrániť zamrznuté oblasti pred topením.

Roztápanie ľadovcov v oblasti Himalájí je problém. Ide o kritický hornatý región a roztápanie ľadovcov má vplyv na rôzne zdroje, ktoré sú v tejto oblasti k dispozícii. Autori štúdie tvrdia, že lepšia projekcia vývoja situácie vedcom umožní lepšie odhadnúť, ako sa v oblasti bude meniť dostupnosť týchto zdrojov. Nová štúdia sa pridáva ku kope ďalších, ktoré poukazujú na vážnosť globálneho otepľovania a vypúšťania emisií do atmosféry.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť