Podľa novej štúdie ľudia trpia "fóbiou z robotov".
Zdroj: Vedavovrecku.sk, AI
Ľudia, Spoločnosť, Technológie

Ľudia trpia „fóbiou z robotov“, tvrdí nová štúdia: Ide o vážny problém, ktorý postihuje tieto sektory

Žijeme v ére umelej inteligencie, ktorá rok čo rok napreduje rapídnym tempom. Už teraz mnohí experti predpovedajú, že v budúcnosti by mohli AI systémy za nás prevziať časť práce alebo nás úplne nahradiť.  

Ako takáto budúcnosť bude vyzerať si však netrúfame odhadnúť. Výskumníci z Washington State University však upozorňujú, že priviesť robota do zamestnania, aby pracoval s ostatnými ľuďmi, nemusí byť až taký dobrý nápad. Podľa ich štúdie môže tento plán vypáliť nesprávnym smerom a výsledkom bude, že výpoveď podá ešte viac ľudí.  

Nová štúdia pracovala s viac ako 620 dobrovoľníkmi so zamestnaním v službách. Tu sa vedci stretli s “fóbiou voči robotom”, presnejšie strachu z toho, že technológia nahradí ľudskú prácu a tým prehĺbi pocit strachu zo straty povolania. Zároveň pracovníci môžu pociťovať podstatne vyšší stres, ktorý im dá ešte viac dôvodov, aby si hľadali nové zamestnanie a opustili to staré.  

Tieto pocity boli ešte výraznejšie, ak pracovník mal možnosť pracovať spoločne s robotickou technológiou.  

“Výmena zamestnancov v zdravotníckom priemysle je najvyššia spomedzi všetkých nepoľnohospodárskych sektorov a ide o problém, ktorý musíme brať vážne. Naše zistenia poukazujú na to, že medzi bežnými zamestnancami a manažérmi skutočne existuje akási fóbia z robotov,” tvrdí vedúci štúdie, Bamboo Chen.  

Služby a ubytovanie sú sektory, ktoré pandémia pred niekoľkými rokmi zasiahla naozaj tvrdo. Aj dnes veľa podnikov stále nedokáže nájsť dostatok zamestnancov. Práve nedostatok pracovníkov vedie niektoré spoločnosti, aby sa pozerali po technológii. Autori štúdie zisťovali, ako implementovanie technológie ovplyvnilo pocity zamestnancov, pracujúcich primárne v službách.  

Obavy z robotov sú reálnym problémom

Hoci sa štúdia zameriavala na “robotov”, pojem robot definovali vedci veľmi voľne. V podstate brali do úvahy aj akúkoľvek technológiu, ktorá pomáhala automatizovať ľudskú prácu. Išlo teda napríklad o robotických čašníkov, automatizované robotické ramená, ale aj o samoobslužné pokladne.  

Ukázalo sa, že čím väčší strach z robotov človek má, tým sa viac bojí o svoje zamestnanie a pociťuje vyššiu mieru stresu. Autori štúdie vysvetľujú, že problém nie je strach z novej technológie. Mnohé predchádzajúce štúdie síce naznačili, že človek verí robotickému kolegovi o niečo ťažšie, no v tomto prípade to bolo skôr naopak.  

Ak mal zamestnanec príležitosť pracovať s touto technológiou často, pocit strachu o zamestnanie sa ešte viac zvýšil. Človek totiž nadobúda pocit, že sa jeho zamestnanie stáva zastaraným. Prirodzene, ak bol robot efektívnejší ako ľudský pracovník, pocity neistoty a stresu sa ešte viac prehlbovali.  

Autori štúdie prácu uzatvárajú tým, že automatizácia a roboty môžu byť dobrou vecou pre priemysel služieb. Dokážu napríklad rýchlejšie umyť riady, alebo si rýchlejšie poradia s kopou špinavej bielizne. Napriek tomu však musíme uvažovať nad tým, ako túto technológiu uplatníme. Robotizácia totiž vyvoláva u ľudí obavy o zamestnanie, stres a to všetko vyústi v to, že sa človek radšej rozhodne podať výpoveď.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť