demencia nastup demencie
Zdroj: Pixel-Shot / shutterstock.com a Semnic / shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk
Ľudia, Zdravie

Našli vedci liek na Parkinsonovu chorobu? Pomocou ultrazvuku dokážu liečiť viacero mozgových regiónov súčasne

Výskumníci z Washington University in St. Louis predstavili vo svojej štúdii technológiu, ktorá umožňuje presnú a flexibilnú moduláciu mozgu.  

Neurodegeneratívne ochorenia, ako napríklad Parkinsonova choroba, poškodzujú viac ako jeden región mozgu. Ak chcú mať vedci niekedy nádej na ich liečbu, potrebujú technológiu, ktorá by dokázala presne vyliečiť všetky poškodené regióny naraz. Presne to sa podarilo autorom novej štúdie.  

Ambiciózna technológia

Ide o neinvazívne zariadenie, ktoré kombinuje holografickú akustickú technológiu a genetické inžinierstvo. Táto technológia im umožňuje presne zacieliť na postihnuté neuróny v mozgu. V rámci štúdie technológiu demonštrovali na myšiach. Ide o nositeľné zariadenie, ktoré používa ultrazvuk na pozmenenie geneticky vybraných neurónov.  

Výskumníci stavajú na svojej práci z roku 2021. V tomto roku vytvorili metódu, ktorá používala sústredený ultrazvuk na doručenie virálneho konštruktu do geneticky vybraných neurónov v mozgu. Použili pritom sústredený ultrazvuk s nízkou intenzitou. Toto zariadenie doručilo drobné návaly tepla, ktoré otvorili iónové kanály a aktivovali neuróny.  

Nasledujúci rok, teda v roku 2022, výskumníci navrhli 3D vytlačený flexibilný nástroj, ktorý im dovolil manipulovať lúče ultrazvuku.  

“Presnou a flexibilnou neuromoduláciou bez invazívnych procedúr získavame silný nástroj pre skúmanie nepoškodených neurónových obvodov. Zároveň môžeme pomocou tohto procesu efektívnejšie liečiť neurologické poruchy,” vysvetľuje Hong Chen, jedna z autorov štúdie.

Nová metóda sa nazýva sonogenetika a výskumníkom ponúka možnosť ako presne kontrolovať mozog. Výskumníkom táto metóda dovoľuje cieliť na menšie regióny v mozgu, než to dokáže konvenčná technológia. Zároveň dokážu pomocou ultrazvuku cieliť na viacero regiónov súčasne.  

Ako sme už spomenuli, výskumníci zatiaľ otestovali technológiu na myšiach trpiacich Parkinsonovou chorobou. Dokázali súčasne stimulovať dva mozgové regióny, čím sa vyhli viacerým zákrokom alebo implantátom. Stimulácia oboch regiónov uľavila myši od motorických symptómov Parkinsonovej choroby. V tomto prípade išlo o pomalý pohyb, problémy s chôdzou a zamŕzanie.  

mozog sken mozgu

Zdroj: Semnic / shutterstock.com

Lacné a škálovateľné zariadenie

Samotné zariadenie dokážu vedci vyrobiť za približne 50 amerických dolárov. Popri tom ho dokážu prispôsobiť tak, aby fungovalo aj pri väčších mozgoch. Autori štúdie veria, že jedného dňa budú môcť túto technológiu úspešne otestovať aj na ľuďoch.  

Zároveň ale poukazujú na to, že iní výskumníci môžu túto technológiu použiť na to, aby urýchlili neurologické výskumy. To dokážu vďaka schopnosti technológie cieliť na odlišné mozgové regióny.  

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje hlavne ľudí nad 60 rokov. Symptómy Parkinsonovej choroby zahŕňajú pomalosť pohybu, stuhnutie svalov, trasenie sa a problémy s rovnováhou či motorikou vrátane problémov s kognitívnymi funkciami. Postihuje centrálny aj periférny nervový systém.  

Momentálne neexistuje liečba, ktorá by pacienta zbavila Parkinsonovej choroby úplne. Vedcov síce čaká ešte dlhá cesta, no veria, že v budúcnosti získame do rúk silný nástroj na efektívnejší boj s týmto ochorením. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť