Vedci mohli v reálnom čase pozorovať, ako sa čierna diera prebúdza k životu
Vesmír

Neuveriteľné! Astronómovia pozorovali v reálnom čase prebúdzanie masívnej čiernej diery

Výskumníkom z Európskeho južného observatória sa po prvýkrát podarilo pozorovať v reálnom čase, ako sa prebúdza masívna čierna diera.  

Celý proces sa začal ešte v roku 2019, keď sa na prvý pohľad ničím zaujímavá galaxia s dlhým označením SDSS1335+0728 začala náhle rozjasňovať. Astronómovia prirodzene chceli zistiť, čo sa za touto zmenou ukrýva. Pozreli sa preto na dáta, ktoré zachytili viaceré vesmírne a pozemné observatóriá, medzi nimi aj teleskop Very Large Telescope.  

Vedci nič také doteraz nepozorovali

Výskum trval niekoľko rokov a v štúdii publikovanej včera, 18. júna, skonštatovali, že sa pozeráme na proces, ktorý sme ešte nikdy predtým nevideli. Za rozjasnenie galaxie SDSS1335 môže supermasívna čierna diera, ktorá sa nachádza v jej srdci.  

Čo vzniklo ako prvé, čierne diery alebo galaxie?

Zdroj: Roberto Molar Candanosa/Johns Hopkins University

Supermasívne čierne diery sú obrími príbuznými štandardných čiernych dier. Ich hmotnosť sa ale pohybuje v miliónoch, často však až v miliardách násobku hmotnosti Slnka. Ide o monštrá gigantických veľkostí, ktoré ležia v srdciach väčšiny galaxií.  

“Predstavte si, že pozorujete vzdialenú galaxiu celé roky a táto galaxia je vždy pokojná a neaktívna. Odrazu však začne jej jadro prechádzať dramatickými zmenami, aké sme ešte doteraz nevideli. To sa presne stalo v srdci tejto galaxie, ktorú sme začali na základe tejto štúdie označovať ako galaxiu s aktívnym galaktickým jadrom,” vysvetľuje Paula Sánchez Sáez, vedúca novej štúdie.  

Galaxie môžu dramaticky zvýšiť svoj jas z niekoľkých príčin. Explózie supernov alebo roztrhnutie hviezdy čiernou dierou môžu galaxiu rozjasniť. Tieto udalosti však bežne trvajú od niekoľko desiatok až po niekoľko stoviek dní. Naopak jadro galaxie SDSS sa od roku 2019 nepretržite rozjasňovalo a aj teraz žiari každým dňom jasnejšie, viac ako štyri roky od prvého objavu. Rovnako aj získané dáta ukazujú niečo, čo sme doteraz nemali šancu vidieť.  

Vedci skúšali pochopiť rozjasňovanie galaxie cez staré, ale aj nové pozorovania. Porovnanie dát spred a po decembri 2019 ukázalo jasne, že galaxia žiari oveľa jasnejšie v optickom, ultrafialovom a infračervenom spektre. Vo februári 2024 začala galaxia vyžarovať aj röntgenové žiarenie. 

Prebudenie vzdialenej galaxie

Galaxia SDSS sa od nás nachádza 300-miliónov svetelných rokov. Výskumníci vysvetľujú, že rozjasnenie jadra galaxie môžeme najlepšie vysvetliť tak, že jadro začína vykazovať aktivitu. Aktívne galaktické jadrá výskumníci pozorovali už veľakrát a znamenajú supermasívnu čiernu dieru, ktorá začala pohlcovať hmotu okolo seba. V tomto prípade ale vedci po prvýkrát v histórii uvideli, ako sa supermasívna čierna diera prebúdza.  

Neaktívnu supermasívnu čiernu dieru nemôžeme priamo pozorovať. Keď ale tieto objekty začnú pohlcovať hmotu, vytvorí sa okolo nich akrečný disk, ktorý žiari mimoriadne jasne.  

“Už v minulosti vedci hlásili, že sa z neaktívnych galaktických jadier stali aktívne. Zatiaľ sme ale nemali šancu pozorovať, ako tento proces prebieha,” hovorí Lorena Hernández García, spoluautorka štúdie.  

Výskumníci majú naplánované aj ďalšie pozorovania, ktoré definitívne potvrdia, či sa pozeráme skutočne na aktívnu čiernu dieru alebo na iný, zatiaľ neznámy proces. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť