budik alarm
Zdroj: PrinceOfLove / shutterstock.com
Zdravie

Dlhodobé meranie spánku môže odhaliť skryté chronické ochorenia: Na toto si daj pozor

Mnohí používajú smart hodinky alebo fit náramky na meranie spánku, no ako dokázal výskum vedcov z University of California, San Diego, toto meranie vám neprezradí len ako ste počas noci spali. Ich výskum dokázal, že spánkové merania môžu prezradiť ľuďom, či netrpia chronickou chorobou, napríklad cukrovkou alebo spánkovým apnoe. 

Pre tých, ktorí nevedia, spánkové apnoe môže byť závažná choroba, ak sa dlhodobo nelieči. Ide o zastavenie dýchania počas spánku. Merania by ale mohli odhaliť aj iné akútne ochorenia, napríklad COVID-19.  

Výskumníci sa k výsledkom dopracovali po analyzovaní dát z 5-miliónov nocí. Do štúdie sa zapojilo zhruba 33-tisíc ľudí. Na základe tejto obšírnej databázy sa im podarilo analyzovať 5 hlavných typov spánku a tie možno ďalej rozdeliť do 13 podtypov. Popri tom zistili, že ako často prechádza človek medzi týmito typmi môže veľa prezradiť o tom, aký je jeho zdravotný stav.  

unava zly den spanok

Zdroj: Vadim Zakharishchev / Shutterstock.com

Zmeny v dlhodobom vzorci spánku môžu prezradiť veľa o našom zdraví

Autori štúdie zistili, že človek častokrát menil svoje spánkové typy postupom času. Tieto zmeny odzrkadľovali zmenu jeho zdravotného stavu. Autori to prirovnali k cestovnému denníku človeka.  

“Podarilo sa nám zistiť, že malé zmeny v kvalite spánku nám pomohli identifikovať rizikové faktory. Ide o zmeny, ktoré sa neukážu počas priemernej noci a človek ich ani nepostrehne a neuvedie do dotazníka. Postupom času však dokážu nositeľné zariadenia odhaliť riziká, ktoré by sme inak prehliadli,” tvrdí Benjamin Smarr, jeden z autorov štúdie.  

Prvý fenotyp spánku, ktorý vedci charakterizovali je normálny spánok. Počas neho ľudia dostanú približne 8 hodín nerušeného spánku najmenej šesť dní po sebe. Druhý fenotyp je, kedy ľudia spia polovicu času normálne, no počas druhej polovice týždňa spia v malých dávkach po troch hodinách alebo menších.  

Tretí fenotyp je, keď ľudia spia väčšinu času normálne, no približne raz za týždeň je ich spánok prerušovaný. Prerušovaný spánok sa vyznačuje dlhým spánkom po dobu piatich hodín a potom krátkym spánkom po dobu menšiu ako tri hodiny. Štvrtý fenotyp je normálny spánok, no raz za čas sa u nich objavuje námesačnosť.  

Posledný fenotyp je, keď ľudia spia len počas krátkych dávok každú noc. Ide o najvzácnejší fenotyp, aký vedci objavili a znamená extrémne narušený spánkový režim.  

Nie je dôležitá kvalita spánku, ale zmena nášho fenotypu

Vedci zistili, že nejde o fenotyp spánku, ale to, ako často sa medzi jednotlivými fenotypmi prepíname. Nestáva sa často, aby človek niekoľko mesiacov po sebe spal len neprerušeným spánkom. Ak sa však človek začne častejšie prechádzať medzi jednotlivými typmi spánku môže veľa prezradiť o jeho zdraví.  

Vysvetľujú, že ľudia nemajú tendenciu ostávať vo fenotype, ktorý sa vyznačuje narušeným spánkom. Ak sa tam však vracajú častejšie, potom môžu trpieť chorobou, o ktorej ešte sami nevedia.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť