Vedci zistili čo spôsobuje kognitívny úpadok starších ľudí
Ľudia, Zvieratá

Dlhodobá depresia v mladosti môže viesť k problémom s pamäťou v neskoršom veku, tvrdí štúdia

Podľa novej štúdie vedcov z American Academy of Neurology môžu mať ľudia, ktorí prechádzajú dlhodobým depresívnym obdobím, problémy s pamäťou a rozmýšľaním v strednom veku. Toto depresívne obdobie spravidla začína v mladom dospelom veku.  

Výskumníci v rámci štúdie pracovali s viac ako 3-tisíc ľuďmi s priemerným vekom 30 rokov. Depresívne symptómy následne vyhodnocovali lekári každých päť rokov po dobu 20 rokov. Pri každej návšteve lekára dobrovoľníci vypĺňali dotazník. Ten sa pýtal na zmeny v chuti do jedla, zmeny v spánku, alebo či mali problémy s koncentráciou, pociťovali smútok, osamelosť alebo pocit bezcennosti.  

Otras mozgu v mladosti nás môže dobehnúť o desaťročia neskôr

Zdroj: Naeblys / Shutterstock.com

Dôsledky depresie v neskoršej fáze života

Následne vedci rozdelili dobrovoľníkov do štyroch skupín, na základe toho, ako symptómy postupovali. Išlo o skupinu nízkych depresívnych symptómov, stredných miznúcich symptómov, stredných trvalých symptómov alebo vysokých a zhoršujúcich sa symptómov.  

Keď mali pacienti 55 rokov, výskumníci ich podrobili testom rozmýšľania a pamäte. Tieto testy skúmali ako rýchlo dokáže človek spracovať nové informácie a akú má pamäť. Dobrovoľníkom vedci dali kľúč s číslami a korešpondujúcimi symbolmi. Následne museli dobrovoľníci tieto symboly nakresliť na odlišný papier s náhodnými číslami tak rýchlo, ako to pre nich bolo možné. Mohli získať skóre od 0 do 133.  

Nižšie skóre predstavovalo horšie kognitívne vlastnosti. Výskumníci zistili, že ľudia s miernymi symptómami depresie mali v priemere skóre 73 a skupina miernych klesajúcich symptómov mala skóre 71. Tu sa ukázalo, že ak sú symptómy depresie neutíchajúce alebo vážne, človek na teste dostal nižšie skóre. Pre stredné pretrvávajúce symptómy bolo priemerné skóre 66 a pre vysoké a zhoršujúce sa 57.  

Problémy s pamäťou

Vedci si všimli, že ak mali dobrovoľníci silné depresívne symptómy, mali horšiu verbálnu pamäť, dlhšie spracúvali nové informácie alebo mali horšie exekutívne funkcie.  

Autori štúdie veria, že existuje aj prepojenie medzi depresiou v mladom veku, horšou pamäťou v neskoršej fáze života a demenciou. Závažnosť depresie môže ovplyvňovať množstvo faktorov, či už socioekonomických alebo iných.  

Depresia je závažná choroba a ľuďom s ťažkou depresiou je niekedy veľmi náročné pomôcť. Jednou z navrhovaných foriem liečby je používanie ketamínu, známej pouličnej drogy, ako antidepresíva. Objavuje sa množstvo príbehov ľudí, ktorým ketamínová liečba zmenila život, no lekári vyzývajú k opatrnosti.

 Popri príbehoch o zázračných vlastnostiach ketamínu však nájdeme aj také, ktorým liečba vôbec nepomohla. Výskumníci však tvrdia, že ketamín má potenciál pôsobiť ako instantné antidepresívum a už po prvej dávke vedia povedať, komu liečba najviac zaberie. Podľa niektorých informácií ketamínová liečba nepomôže až tretine pacientov, čo je naozaj veľké percento. Stále je však toho veľmi veľa, čo o tejto novej metóde liečby depresie nevieme. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť