archivne vino
História

V rímskej hrobke vedci objavili najstaršie víno na svete: Neuveríte, koľko má rokov!

Výskumníci z Universidad d Córdoba objavili najstaršie víno na svete. Pochádza z Andalúzie a predpokladá sa, že má viac ako 2-tisíc rokov.  

Víno objavili vedci v rímskej hrobke, v ktorej sa nachádzalo šesť tiel. Víno s najväčšou pravdepodobnosťou slúžilo v rámci pohrebného rituálu ako dar pre zosnulých. Ide o naozaj špeciálny nápoj. Ako autori štúdie vysvetľujú, kostra jedného z pochovaných mužov bola ponorená do vína, ktoré sa nachádzalo v sklenenej urne. Predpokladá sa, že víno vzniklo niekedy v prvom storočí nášho letopočtu.  

Doteraz najstarším vínom bola fľaša Speyer, ktorú vedci objavili v roku 1867. Predpokladá sa, že toto víno vzniklo v 4. storočí nášho letopočtu.  

“Spočiatku nás prekvapilo, že sa víno nachádzalo v jednej z pohrebných urien. Aj po viac ako 2-tisíc rokoch si ale víno dokázalo udržať svoj pôvodný stav. Hrobka, v ktorej sme ho našli, bola dobre utesnená a podmienky pre konzerváciu v nej boli mimoriadne dobré,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie, archeológ Juan Manuel Román.

Najstaršie víno na svete

Po objavení nádoby na vedcov čakala náročná úloha. Spočiatku pochybovali, že v nádobe sa skutočne nachádza víno. Analýza vzorky ale potvrdila, že skutočne ide o víno, nie o červenú tekutinu, ktorá síce vínom kedysi dávno bola, no odvtedy stratila charakteristické vlastnosti vína.  

Výskumníci objavili v chemickej analýze stopy určitých zlúčenín, ktoré môžu súvisieť so sklom urny alebo s kosťami zosnulého. Charakterizovať víno dokázali na základe polyfenolov, biomarkerov, ktoré sa nachádzajú vo všetkých vínach. Absencia špecifického polyfenolu vedcom prezradila, že víno mohlo byť v skutočnosti bielym vínom, aj napriek červenkastému sfarbeniu.  

Objavené víno však súhlasí s písomnými, archeologickými a ikonografickými zdrojmi. Autori štúdie vysvetľujú, že hoci mohlo ísť o biele víno, reálnym scenárom je aj to, že išlo o červené víno a absenciu špecifického polyfenolu spôsobila degradácia postupom času. Najväčší problém vedcom robilo zistiť, odkiaľ víno pochádzalo. V tomto prípade nemali v rukách žiadne ďalšie vzorky z tohto obdobia, s ktorými by víno porovnali. Chemická analýza ale naznačuje, že vzniklo v oblasti, kde vedci objavili aj hrobku.  

Víno bolo „chlapský nápoj“

Okrem vína vedci objavili aj niekoľko ostatkov v hrobke. Ostatky ponorené vo víne patrili mužovi, čo nie je náhoda. Archeológovia vysvetľujú, že v Rímskej ríši ženy dlhú dobu nemohli piť víno, pretože sa považovalo za “chlapský nápoj”. To sa odzrkadľovalo aj na hrobke. Ostatky muža boli ponorené vo víne, no ostatky ženy mali na sebe tri jantárové šperky a pri sebe fľaštičku parfumu s vôňou “pačule”.  

Víno, šperky a parfum boli všetky súčasťou rituálu a tieto predmety mali sprevádzať zosnulých na ceste posmrtným životom.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť