Urán a Neptún nevyzerajú tak, ako si myslíte, odhalila nová štúdia! Pozrite sa, ako vyzerajú v skutočnosti!

Planéty Urán a Neptún vyzerajú v skutočnosti inak, ako sme si mysleli. V skutočnosti sa z pohľadu farebnosti na seba podobajú, čo je v rozpore s doterajšími vedomosťami.

uran planeta
Zdroj: 24K-Production / Shutterstock.com

O Neptúne vieme, že je sýto modrý a Urán zelený. Nová štúdia však odhalila, že Neptún a Urán sú si vo farbe viac podobné, než sme si doteraz mysleli.

Profesor Irwin a jeho tím zistili, že obe planéty majú v skutočnosti podobný odtieň zelenomodrej, uviedol portál univerzity ox.ac.uk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia už dlhšie vedia, že väčšina moderných snímok týchto dvoch planét presne neodráža ich skutočné farby.

 „Fotografie Uránu z Voyageru, ktoré poznáme, boli uverejnené vo farbách, ktoré boli bližšie skutočnosti. Fotografie Neptúnu boli natiahnuté a vylepšené, preto boli umelo príliš modré“, uviedol Profesor Irwin.

Umelo nasýtená farba bola medzi vedcami v tom čase známa a tie obrázky boli uvedené aj s popisom, čo na to upozorňoval. Teraz však boli schopní aplikovaním ich modelu zobraziť najpresnejšie farby Uránu aj Neptúnu.

Výskumníci použili údaje z Hubbleovho vesmírneho teleskopu STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph)  a MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer). V oboch prístrojoch je každý pixel súvislé spektrum farieb. To znamená, že pozorovania STIS a MUSE možno jednoznačne spracovať na určenie skutočnej farby Uránu a Neptúna.

Výskumníci použili tieto údaje na opätovné vyváženie kompozitných farebných obrázkov. Výsledkom bolo odhalenie, že Urán a Neptún sú v skutočnosti dosť podobné. Majú podobný odtieň zelenomodrej. Hlavný rozdiel je, že má Neptún je trochu viac sýto modrý.

Štúdia však dáva aj odpoveď na záhadu, prečo sa farba Uránu počas jeho 84- ročného obehu okolo slnka mierne mení.

Je dôležité poznamenať, že Urán sa javí v čase slnovratu o niečo zelenší, počas rovnodennosti je o trochu viac modrý.

Čiastočným dôvodom je to, že Urán má veľmi nezvyčajnú rotáciu. Počas svojej obežnej dráhy sa efektívne otáča takmer na bok, čo znamená, že počas slnovratov planéty jej severný alebo južný pól smeruje takmer priamo k Slnku a Zemi. Akékoľvek zmeny odrazivosti polárnych oblastí by preto mali veľký vplyv na celkovú jasnosť Uránu.

Astrónomovia však vôbec nevedeli, prečo alebo ako sa táto odrazivosť líši. Výskumníci preto vyvinuli model, ktorý porovnáva spektrá polárnych oblastí Uránu s jeho rovníkovými oblasťami. Zistili, že polárne oblasti sa viac odrážajú na zelených a červených vlnových dĺžkach.

Toto však ako úplné vysvetlenie samozrejme nestačilo. Preto pridali novú variantu do modelu, formou „kapucne“ postupne hustnúceho ľadového oparu, ktorú v minulosti astronómovia pozorovali.  Pri simulácii častice ľadu zvyšovali odraz na zelených a červených vlnových dĺžkach na póloch, čo ponúka vysvetlenie, prečo je Urán v slnovrate zelenší.

Urán je pri slnovrate zelenší v dôsledku polárnych oblastí so zníženým množstvom metánu, ale aj so zvýšenou hrúbkou jasne sa rozptyľujúcich častíc metánového ľadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre