Tieto nastavenia vo Windows 11 sme si hneď prispôsobili potom, ako sme si ho stiahli. Rovnako odporúčame spraviť aj vám!

Tieto nastavenia sme si upravili hneď potom, ako sme si stiahli nový Windows 11.

Windows 11 nastavenia pocitaca
Zdroj: Vosveteit

Dnešný deň bezpochyby patrí spoločnosti Microsoft, ktorá začala distribuovať nový Windows 11 medzi koncových používateľov. Nainštalovať si ho je možné buď prostredníctvom nastavení systému, alebo prostredníctvom ISO súboru, ktorý je dostupný prostredníctvom stránok Microsoftu.

Samozrejme, ako to býva zvykom, tak po nainštalovaní novej verzie operačného systému, ten prichádza s prednastavenými východzími hodnotami, ktoré nemusia byť každému po vôli. Ide najmä o nastavenia, prostredníctvom ktorých dochádza k zdieľaniu našich údajov, či o nastavenia, ktoré môžu potenciálne spomaľovať chod počítača, prípadne nejakým spôsobom znepríjemňujú používanie zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypnite si otravné upozornenia

Potom, ako si otvoríte nastavenia vášho počítača, tak jedna z prvých sekcií, na ktorú narazíte, sú Oznámenia. Hneď po otvorení týchto nastavení na vás vyskočí dlhý zoznam aplikácií, ktoré vám môžu posielať upozornenia, ak ste nerobili čistú inštaláciu systému. Tu je na vás, ktorým aplikáciám to povolíte, a ktorým zas nie. Do pozornosti vám však chceme dať upozornenia na rôzne tipy pri používaní Windowsu (napríklad, aby sme používal Edge ako východzí prehliadač a podobne), či iné návrhy. K tejto ponuke sa dostanete potom, ako zrolujete ponuku s oznámeniami do spodnej časti obrazovky.

Windows 11 vypnutie odporucani a dalsich upozorneni
Zdroj: Vosveteit

Odosielajte Microsoftu menej údajov

Určite nie je nikomu po chuti odosielať informácie o sebe a o používaní svojho zariadenia, a to aj keď ide o neškodné dáta. To je aj jeden z dôvodov, prečo jednu z prvých vecí, ktorú pri nových zariadeniach robíme, je obmedzenie odosielania tohto typu dát. Preskočme teraz do sekcie Ochrana osobných údajov a zabezpečenie, kde môžete vypnúť odosielanie voliteľných a diagnostických údajov. 

Windows 11 vypnutie odosielania diagnostickych dat
Zdroj: Vosveteit

Vypnite si odporúčania na tipy a reklamy

V nastaveniach Ochrany osobných údajov a zabezpečenia ešte zostaneme. Jedným z ďalších nastavení, ktoré odporúčame vypnúť, sú „Prispôsobené možnosti“. Dôvodom je, že toto nastavenie umožňuje Microsoftu používať diagnostické a ďalšie údaje na prispôsobenie tipov, reklám ale i ďalších odporúčaní.

Windows 11 vypnutie odporucani na reklamu
Zdroj: Vosveteit

Vypnite si ukladanie vašej aktivity

Ďalšie nastavenie, ktoré odporúčame vypnúť si, je ukladanie histórie aktivity v zariadení. Túto možnosť nájdete rovnako v sekcii Ochrana osobných údajov a zabezpečenie pod položkou História aktivít.

Windows 11 ukladanie historie akvitivity zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Vypnite si aplikácie pri spúšťaní zariadenia

Jedným z neduhov, s ktorým sa môžeme pri Windowse stretnúť je, že pri štartovaní systému sa nám automaticky púšťajú aj niektoré aplikácie, čo môže spôsobovať spomalenie zariadenia. Preto vám odporúčame otvoriť si sekciu Aplikácie, v rámci ktorej zvoľte možnosť Spustenie, kde budete môcť obmedziť automatické spúšťanie vybraných aplikácií pri spúšťaní zariadenia.

Windows 11 nastavenia vypnutie automaticke spustania aplikacii pri spustani pocitaca
Zdroj: Vosveteit

Vypnite si optimalizáciu doručovania aktualizácií

Jednou zo zaujímavých funkcií, ktorú ponúka Windows, je Optimalizácia doručovania aktualizácií, ktorú nájdete pod položkou Windows Update, resp. Windows aktualizácie. Ide o zaujímavú funkciu, ktorá umožňuje sťahovanie aktualizácií z iných počítačov v sieti, či na internete. Rovnako však, táto funkcia funguje aj opačne, a teda vy odosielate dáta mimo vášho počítača. V konečnom výsledku to môže spôsobovať spomalenie vášho internetového pripojenia, či vášho zariadenia.

Windows Update optimalizacia stahovania aktualizacii
Zdroj: Vosveteit

Ktoré nastavenia ste si prispôsobili vy hneď potom, ako ste si stiahli nový Windows 11? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre