ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYNávody

Tieto funkcie z Androidu 12 môžete dostať i do telefónov so staršou verziou Androidu

Pozrite sa, ako môžete dostať funkcie z Androidu 12 i do smartfónov so staršou verziou Androidu.

Android 12 je poslednou veľkou aktualizáciou systému Android. O Androide 12 môžeme čítať vo zvýšených intenciách už niekoľko mesiacov, ale aj napriek tomu, táto verzia OS je dostupnou len pre pár modelov smartfónov. Nájdeme ju napríklad v niektorých telefónoch spoločnosti Samsung, Xiaomi, OnePlus, a samozrejme i v telefónoch Pixel. Tak či onak, Android 12 nebude vo finálne dostupný vo všetkých zariadeniach, ale len v časti, najmä v tých novších modeloch telefónov.

Dovoľte nám dať vám preto do pozornosti niekoľko funkcií z najnovšej verzie Androidu, ktoré môžete dostať prostredníctvom aplikácií tretích strán do väčšiny Android smartfónov.

Zapnite si indikátor, ktorý znázorňuje, kedy aplikácie pristupujú ku kamere, či mikrofónu

Jednou z funkcií, ktorou disponuje najnovšia verzia Androidu, je indikátor, ktorý značí, či aplikácie a hry pristupujú ku kamere telefónu, alebo mikrofónu. Ide o užitočnú funkciu, ktorá dokáže odhaliť aplikácie, ktoré nás môžu potenciálne špehovať. Dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti aplikáciu Access Dots.

Potom, ako si aplikáciu stiahnete do vášho telefónu a udelíte jej všetky potrebné povolenia, ktoré vyžaduje, tak napríklad potom, ako zapnete kameru smartfónu, tak uvidíte vo vrchnej časti indikátor, ktorý značí, že aplikácia pristupuje ku kamere telefónu. Prípadne, keď budete volať cez WhatsApp, tak rovnako uvidíte indikátor, že aplikácia pristupuje ku mikrofónu a podobne. Treba však uviesť, že aplikácia nezobrazuje indikátor pri vstavaných aplikáciách výrobcom.

Indikator_Android 12_pristup ku kamere_funkcia Acces Dots
Zdroj: Vosveteit.sk

Panel ochrany osobných údajov

Nie je žiadnym tajomstvom, že Google sa v prípade Androidu 12 vo veľkej miere zameral na ochranu súkromia používateľov. To je aj jeden z dôvodov, prečo do systémových nastavení priniesol takzvaný „Privacy Dashboard“. Ide o funkciu, ktorá je schopnou sprostredkovať informácie, ktoré aplikácie a kedy, pristupovali ku kamere, mikrofónu, či polohe zariadenia. Dovoľte nám dať vám preto do pozornosti aplikáciu nižšie, ktorá plní rovnaký účel.

Privacy Dashboard
Privacy Dashboard
Developer: Rushikesh Kamewar
Price: Free

V prípade aplikácie vyššie musíme uviesť, že k dátam o prístupe aplikácií k daným častiam zariadenia, sa dostanete s oneskorením niekoľkých minút. Ale aj napriek tomu, ide o skvelý nástroj, ktorý vám poslúži na analýzu správania sa aplikácií.

Privacy Dashboard pre Android_1
Zdroj: Rushikesh Kamewar

Režim jednej ruky

Režim jednej ruky je šikovná funkcia, ktorá poteší najmä používateľov s väčšou obrazovkou. Nevýhodou však je, že potom, ako Google začal pretláčať ovládanie smartfónu pomocou dotykových gest, tak viac menej sa táto funkcia vytratila z Android smartfónov. Resp. ona tam stále je, ale dostupnou je len v prípade, ak využívate softvérové tlačidla ovládania. Android 12 kladie však doraz už i na použitie smartfónu v režime ovládania jednou rukou pri ovládaní telefónu gestami. Pre tých, ktorí by chceli vyskúšať funkciu ovládania zariadenia jednou rukou v starších verziách Androidu v kombinácii s ovládaním telefónu s gestami, tak im dávame do pozornosti aplikáciu Smart Cursor.

Smart Cursor: One-handed mode
Smart Cursor: One-handed mode

Aplikácia funguje veľmi jednoducho, potom, ako jej udelíte potrebné oprávnenia, tak potiahnutím prsta zo strany vyvoláte kurzor, prostredníctvom ktorého môžete ovládať telefón. Samozrejme, treba chytiť grif v tom, aby ste nevyvolali pohybom prstu funkciu Späť. Je to však len otázka pár hodín, či dní, kým sa to naučíte.

Rezim ovladania jednou rukou_android
Zdroj: Vosveteit.sk

V závere nám dovoľte dať vám ešte do pozornosti, že ak vás oslovila niektorá z aplikácií vyššie natoľko, že ju chcete aktívne používať, tak nezabudnite vypnúť aplikácii obmedzenia šetrenia batérie a rovnako si zapnite i funkciu, ktorá bude spúšťať aplikáciu pri zapínaní telefónu. K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom Správcu aplikácií cez Nastavenia vášho smartfónu.

Android_zapnutie autostartu aplikacie a vypnutie obmedzeni baterie
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že tipy na aplikácie vyššie vás oslovili. Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním, prípadne nás podporíte sledovaním na sociálnej sieti Facebook.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close