NávodyWindows

Ako môžete skontrolovať konkrétny súbor vo Windowse, či sa v ňom nachádza vírus?

Chcete zistiť prítomnosť vírusu v konkrétnom súbore, či programe? Základný program vo Windows 10 to umožňuje!

Časy, kedy bola základná ochrana od Microsoftu viac na výsmech, ako na úžitok, sú dávno prečo. Microsoft Defender, ktorý sa v minulosti nazýval Windows Defender mimoriadne pokročil a vie byť veľmi užitočný v rámci bezpečnosti používateľa.

Preto ak nesťahujeme obrovské množstvo dát z neoverených webov, nie je potrebné zadováženie nejakého plateného antivírusu. Základná ochrana od Microsoftu je viac než postačujúca.

Ako preskenovať konkrétny súbor?

Microsoft Defender skúma každý stiahnutý súbor, teda ak je samozrejme zapnutý alebo ak nemáte zapnuté služby iného antivírusového programu. Niekedy ale môže dôjsť k neistote a my by sme chceli súbor otestovať ručne. Ak máte podozrenie iba na jeden súbor či program, stačí otestovať iba ten. Kontrola celého počítača by predsa len zabrala oveľa viac času.

Postup je pritom veľmi jednoduchý. Nájdite konkrétny súbor alebo program, ktorý chcete otestovať a kliknite naň pravým tlačidlom myši.

windows 1
Zdroj: vosveteit.sk

Z ponuky, ktorá sa zobrazila, vyberte možnosť Skontrolovať aplikáciou Microsoft Defender. Ak je vaše zariadenie staršie, prípadne ste ho neaktualizovali po máji 2020, tak táto možnosť bude nazvaná Skontrolovať aplikáciou Windows Defender.

Po kliknutí na možnosť sa automaticky otvorí okno, kde sa vám ukáže priebeh a výsledok skenovania daného dokumentu alebo programu. Ak je všetko v poriadku, Windows vypíše hlásenie Žiadne aktuálne hrozby.

windows 2
Zdroj: vosveteit.sk

V prípade nájdenia vírusu Windows vypíše hlásenie Nájdené hrozby a ponúkne vám nové tlačidlo. Po kliknutí naň Windows zabezpečí odstránenie hrozby. Po odstránení hrozby by malo všetko ísť v poriadku.

Často sa stáva, že Windows označuje za hrozbu rôzne programy a súbory, o ktorých viete, že sú v poriadku. Ak ste o bezpečnosti daných programov presvedčený, tak ich viete zaradiť medzi výnimky.

Všetky tieto výnimky sa zobrazujú v danom okne, ktoré sa vám zobrazilo počas manuálnej kontroly. V tomto okne si taktiež viete pozrieť históriu ochrany, kde Windows uchováva záznamy o narušiteľoch bezpečnosti.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close