APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google rozširuje pokročilú funkciu pre aplikáciu Telefón do ďalších krajín, ktorá vám povie prečo vám volajú firmy

U nás zatiaľ nie je aktívnou, ale zdá sa, že by sa to mohlo čoskoro zmeniť.

Pravdepodobne ste sa už stretli s hovormi, kedy vám volala nejaká firma za účelom, aby vám predali nejaký produkt. Zatiaľ, čo niektoré serióznejšie firmy vám zavolajú iba raz a ak neprejavíte záujem o ich produkt, tak vám už nebudú volať, tak niektoré spoločnosti vám budú volať opakovane. Niektoré z týchto firiem posunuli hovory na „vyššiu“ úroveň, kde na druhej strane nie je už človek, ale robot.

Google z dôvodu, že tieto hovory sú stále agresívnejšie zaviedol do aplikácie Telefón funkciu, ktorá umožňuje používateľovi odhaliť, kto mu volá. Funkcia funguje na princípe, že ak nemáte v telefóne uložené číslo, ktoré vám volá, tak ho preženie cez verejnú databázu. Ak sa v nej nachádza číslo, z ktorého vám prichádza hovor, tak vám zobrazí informáciu, kto vám volá. Táto funkcia je dnes dostupnou i u nás.

V nie tak dávnej minulosti Google sprístupnil v prvých regiónoch i funkciu, ktorá vám ukáže aj dôvod, prečo vám firma volá. Rovnako Google začal zavádzať funkciu, ak vám niekto volá, tak mu môžete odoslať správu s otázkou, prečo vám volá pričom osoba, ktorá sa vás snaží kontaktovať, vám môže zobraziť dôvod hovoru na obrazovke telefónu. Na vás potom zostane, či hovor prijmete, alebo nie. Tieto funkcie boli dlhú dobu exkluzívne dostupné len pre časť používateľov naprieč niekoľkými krajinami. Najnovšie sa zdá, že spoločnosť sprístupňuje vyššie popísané funkcie i pre ďalšie regióny, informuje portál androidpolice.com.

Používatelia v Nemecku vidia dôvod, prečo im volá firma

Ako informuje portál androidpolice.com, tak Google začal používateľom v Nemecku zobrazovať pri hovoroch z firiem aj informáciu, za akým účelom ich firma kontaktuje. Rovnako časť používateľov hlási i možnosť, že sa môžu opýtať volajúceho na to, prečo ich spoločnosť kontaktuje. Treba však uviesť, že nie všetci používatelia hlásia dostupnosť týchto funkcií, ale len časť.

funkcia overenia hovoru prostrednictvom SMS
Zdroj: androidpolice.com

Ide o vcelku užitočné funkcie, najmä ak vám volá poskytovateľ nejakej služby a potrebujete sa napríklad dohodnúť na stretnutí. Prípadne, ak vám volá vaša banka, či nejaký úrad a podobne. Funkciu tiež možno využiť i na to, aby ste si overili, či sa na druhej strane nachádza človek, alebo robot.

Kedy budú funkcie dostupné i u nás?

Ako sme vyššie naznačili, tak zdá sa, že Google funkcie začal distribuovať i do ďalších krajín, ako je len Nemecko. Otázkou je, kedy budú funkcie dostupné u nás? Bohužiaľ, na túto otázku nemáme aktuálne exaktnú odpoveď. Na druhej strane musíme povedať, že Google aktualizoval stránku slovenskej podpory, ktorá opisuje funkciu, ktorá zobrazí dôvod prečo vás kontaktuje firma. Zdá sa tak, že spoločnosť ukončuje aktívne testovanie, najmenej jednej funkcie – zobrazenia dôvodu. Inými slovami, funkcia zobrazeniu dôvodu, by mohla byť čoskoro dostupnou i v našom regióne. Čo sa týka odoslania SMS správy za účelom zistenie, prečo vás kontaktuje firma, tak o tejto funkcii sa v slovenskej mutácii stránky podpory spoločnosti (zatiaľ) nedočítate žiadne podrobnosti.

„Funkcia Overené hovory vám pomáha robiť informované rozhodnutia o prichádzajúcich hovoroch. Z dôvodu vašej ochrany pred podvodmi začlenil Google do komunikácie so zúčastnenými firmami tieto kroky:

– overí totožnosť volajúceho z danej firmy;

– zobrazí dôvod telefonátu z danej firmy;

– zobrazí logo firmy.

Google so svojimi obchodnými partnermi nezdieľa citlivé údaje o vás, čím chráni súkromie vašich údajov.“ píše spoločnosť na stránkach podpory.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close