Takto skončí aj naša Mliečna dráha! Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil prípad kozmickej zrážky

O niekoľko miliárd rokov sa Mliečna dráha zrazí s Andromedou a ak chcete vidieť, ako to bude vyzerať, pozrite sa na túto fotografiu.

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Dychberúci záber z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu nám odhaľuje osud našej galaxie. O niekoľko miliárd rokov sa totiž Mliečna dráha zrazí s galaxiou Andromeda, no a ak neviete, ako by táto zrážka mohla vyzerať, pozrite sa na tieto zábery.

Portál LiveScience píše, že na fotografii sú zachytené tri galaxie, ktoré sa trhajú na kusy v gravitačnom zápase. Záber bol zachytený len dva týždne po tom, ako sa Hubblov vesmírny ďalekohľad dostal z 5-týždňového obdobia, kedy vypovedal funkciu. V júni totiž americká vesmírna agentúra, NASA, stratila všetku kontrolu nad Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Chyba bola vyriešená, keď tím vedcov prehodil ďalekohľad na záložný zdroj.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záber ukazuje galaxie dlho potom, ako sa dostali do vzájomného gravitačného pôsobenia. Odteraz budú okolo seba krúžiť, po stále menších špirálach, až dokým sa úplne nezlúčia. Medzičasom si budú navzájom „prehadzovať“ materiál. Momentálne sa galaxie nachádzajú naozaj blízko seba a tá najväčšia z nich doslova kradne materiál z dvoch galaxií vedľa nej. Dôkazom toho je dlhý pás prachu a plynu, či hviezdy, ktoré sa nachádzajú medzi nimi.

V ďalekej budúcnosti ale príde moment, kedy sa všetky galaxie zlúčia. Znie to ako strašný, priam katastrofický, scenár, no realita je oveľa pokojnejšia. V galaxiách sa nachádzajú síce miliardy hviezd, no tie sú tak ďaleko od seba, že je zrážka veľmi nepravdepodobná. Čo je však pravdepodobnejšie je, že do novej galaxie sa dostane ďalší materiál, ktorý by mohol povzbudiť tvorbu nových hviezd.

Zrážka Mliečnej dráhy a galaxie Andromeda

Rovnaká situácia podľa vedcov nastane aj v prípade našej galaxie, Mliečnej dráhy a galaxie Andromeda. Podľa predpokladov odborníkov dôjde len k minimálnemu množstvu prípadov, kedy sa dve hviezdy počas zlučovania galaxií zrazia. Dobrou správou je, že naša Slnečná sústava by mala všetok ten chaos prežiť, relatívne nepoškodená. Jedná zmena bude nová dráha, po ktorej budeme krúžiť okolo stredu galaxie.

Zaujímavé je tiež, že zrážka s Andromedou nebude prvou kolíziou našej galaxie. Predpokladá sa, že za posledných 12 miliárd rokov naša Mliečna dráha pohltila najmenej 12 galaxií a s jednou sa zrazila čelne. Bola ňou galaxia Gaia, ktorej sme údajne ukradli viacero hviezd. Počas tejto zrážky si mala Mliečna dráha ukradnúť niekoľko miliárd hviezd. Zrážka sa mala odohrať pred 9-miliardami rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre