ANDROIDNávody

Sekajú vám aplikácie vo vašom Androide? Prečo tomu tak je a ako sa tomu vyvarovať?

Systém Android poskytuje pestrú personalizáciu, ktorá si ale žiada vysoký manažment systému. Jeho nedodržiavanie vie vyústiť k sekaniu.

Operačný systém Android je populárny najmä vďaka tomu, že je viac otvoreným systémom, ako jeho konkurencia v podobe iOS. Používateľ tak má viac priestoru na vlastnú personalizáciu, z čoho ale niekedy pramenia aj isté problémy. Systém totiž od používateľa požaduje vyššiu úroveň manažovania chodu systému, čo sa nemusí každému podariť na sto percent. To vie často vyústiť k nepopulárnemu sekaniu. Nižšie sa pozrieme na to, prečo tomu tak je a ako tento problém riešiť.

Nemusí za tým stáť starý hardvér

Keď sa v smartfóne vyskytne sekanie, tak si to množstvo používateľom pripíše tento problém pod zastaralý hardvér. Pri starších smartfónoch to rozhodne dôvodom je. Aplikácie totiž neustále zvyšujú svoje požiadavky a staré smartfóny im jednoducho nestíhajú. Ak ale máte smartfón menej ako dva roky, tak bude problém sekania niekde inde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokonalým príkladom sú aktuálne letné mesiace. Smartfón často používame napríklad na navigovanie do cieľovej destinácie. Máme pritom zapnuté dáta, zdieľanie polohy, navigačnú aplikáciu, displej a smartfón samozrejme nabíjame. To generuje neuveriteľné množstvo tepla, ktoré nie je vhodné pre komponenty zariadenia. Veď ani nám ľuďom sa nechce pracovať v extrémnych horúčavách. Preto treba dbať na to, kde a kedy smartfón využívame. Ak má ale smartfón problém aj v ideálnych podmienkach, tak bude problém zrejme v softvérovej časti.

Problém v softvéri

Chyba vie byť aj v samotnej aplikácii. Žiadny kód totiž nie je bezchybný. V takom prípade pomôže obyčajný reštart aplikácie. Ten vykonáte v nastaveniach v správcovi aplikácií. Obyčajné vymazanie aplikácie zo sekcie Nedávne totiž nestačí. Takýto reštart vie ale často napraviť väčšinu problémov.

vynútenie zastavenia 2
Zdroj: vosveteit.sk

Nápomocný môže byť aj reštart celého systému. Taký počítač väčšina z nás vypína každý deň. Kedy ste ale naposledy vypli svoj smartfón? Reštart celého zariadenia vie byť totižto veľmi užitočný. Okrem kompletného vypnutia všetkých aplikácií sa totiž vymaže aj medzipamäť (cache), ktorá si ukladá rôzne údaje pre rýchly chod zariadenia. Premazaním týchto súborov, ktoré môžu často byť chybovými, ich naštartujete ako „čisté“.

Údaje jednotlivých aplikácií uložené v medzipamäti si viete vymazať aj manuálne. Ak vám robí problém iba jedna konkrétna aplikácia, tak si ju nájdite v správcovi aplikácií a vymažte jej dáta. Aplikácia sa bude správať podobne, ako pri prvotnom zapnutí, preto sa do nej budete musieť znovu prihlásiť. Toto kroku sa ale netreba obávať, pretože nebudú vymazané všetky vaše dáta, ale iba tie, ktoré pomáhajú aplikácii k zrýchleniu procesov. Z hľadiska funkčnosti vie ale takéto premazanie cache výrazne pomôcť.

aplikácie vymazanie cache
Zdroj: Vosveteit.sk

Ostatné riešenia

Vyššie spomenuté riešenie pomôžu v drvivej väčšine prípadov. Ak ale problém sekania pretrváva, tak je potrebné skúsiť aj iné riešenia. Jedným z nich je určite skontrolovanie internetového pripojenia. Množstvo aplikácií totiž funguje cez internet a ak je toto pripojenie pomalé, tak bude logicky sekať aj aplikácia. Problémom vie byť aj preplnené úložisko. Aplikácie si tak nemajú kde ukladať údaje, čo vyústi k sekaniu. Rovnako sa odporúča, aby ste v telefóne mali najmenej 10 až 20% voľného priestoru. V inom prípade má smartfón tendenciu sekať. Všetky aplikácie by ste taktiež mali udržiavať aktualizované, prípadne ich viete vymazať a nainštalovať nanovo. Posledným možným riešením je obnovenie továrenských nastavení, ktoré ale vymažú všetky dáta v smartfóne, preto si dôležité fotky, videá či dokumenty vopred zálohujte.

Tovarenske restartovanie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že po prečítaní tohto článku vyriešite problém so sekaním svojho zariadenia a budete sa mu vyvarovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close