Čo je to Cache pamäť a mali by ste ju pravidelne premazávať vo vašom smartfóne?
Viete, čo je to Cache a ako vlastne funguje? Táto pomocná pamäť neuveriteľne pomáha plynulosti zariadenia, no treba sa o ňu aj starať.
Pri výbere zariadenia sa zameriavame na rôzne parametre ako procesor, operačná pamäť alebo počet pixelov fotoaparátu. Nie tak často sa ale hovorí o Cache. Ide pritom o mimoriadne dôležitú časť smartfónu, ktorá rozhoduje o rýchlosti viacerých úkonov.
Čo je to vlastne Cache?
Cache, ktorá sa ináč nazýva aj medzipamäť, či pomocná pamäť, slúži na ukladanie dát, ktoré sú opakovane používané. Do tejto pamäte si aplikácie ukladajú dáta preto, aby ich nemuseli neustále generovať nanovo. To neuveriteľne prispieva k zrýchleniu a lepšej plynulosti zariadenia.
Medzipamäť má taktiež prívlastok hybridná, pretože istá jej časť sa nachádza v operačnej pamäti (RAM) a druhá časť sa nachádza v úložisku zariadenia. Tieto pomery rozloženia sú pri každom zariadení rôzne a záleží na výrobcovi, ako to rozdelí a optimalizuje.
Ukladanie dát do medzipamäte má neuveriteľný vplyv na rýchlosť úkonov jednotlivých aplikácií, no má to, samozrejme aj svoje nevýhody. Cache totiž zaberá miesto ako v operačnej pamäti, tak aj v úložisku zariadenia, čo môže byť problém najmä pri zariadeniach s nižšou kapacitou úložiska. Aj preto je potrebné si túto medzipamäť z času na čas prečistiť. Má to totiž mnoho výhod.
Výhody vyčistenia Cache
Občasným odstránením súborov cache súborov vo vyrovnávacej pamäti rozhodne nemáte čo pokaziť. Okrem uvoľnenia úložného priestoru, to môže vyriešiť aj chyby aplikácie. Tá si totiž ukladá rôzne údaje na to, aby ich nemusela neustále generovať, no žiadny systém nie je perfektný a aj do medzipamäte sa môže uložiť chybný údaj. Preto je vymazanie cache jedným zo základných krokov pri riešení problému s aplikáciou.
Neprehliadni
Nevýhody vyčistenia cache
Na začiatok je určite nutné spomenúť, že vyčistenie cache nijako nepoškodí vaše zariadenie. Isté úkony sa ale zo začiatku môžu zdať pomalšie, pretože aplikácia bude pracovať od nuly. Vtedy si je potrebné dávať pozor najmä na mobilné dáta, pretože väčšina súborov sa začne znova sťahovať z internetu (napríklad najpočúvanejšie skladby v aplikácii Spotify).
Preto nemusíte vymazávať cache pri každej aplikácii. Čistenie vykonávajte podľa toho, ako často danú aplikáciu používate alebo vtedy, ak máte problém s jej prevádzkou.
Komentáre