AppleSamsungSpravodajstvo

Android, či iPhone stráca na hodnote rýchlejšie? Štúdia nepoteší väčšinu používateľov smartfónov

Koľko na svojej hodnote stratí taký iPhone alebo Samsung? A ktoré zariadenia sú po štyroch rokoch takmer bezcenné?

Pri výbere smartfónu je to často veľmi podobné, ako pri výbere auta. Zisťujeme rôzne parametre, no jedným z tých najdôležitejších je cena. Smartfóny si ale pomerne častejšie kupujeme nové, no podobne, ako pri autách, aj nové smartfóny takmer okamžite strácajú na svojej hodnote. Nie je to ale rovnaké pri každej značke. Na informáciu upozornil web bankmycell.com.

Android smartfóny strácajú na hodnote oveľa rýchlejšie

Výška percenta straty na cene závisí od mnohých faktorov, no tým najhlavnejším je značka. Ide o vojnu medzi zariadeniami Apple a zvyškom sveta, čiže vo väčšine prípadov zariadenia s operačným systémom Android.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bežný iPhone stratí po dvoch rokoch od zakúpenia približne 25 percent svojej ceny, kdežto vlajkové lode s Androidom stratia až takmer 60 percent. 2 roky je približne doba, po ktorej väčšina používateľov mení svoje zariadenie za nové a to staré zvykne predať.

Niektorí používatelia ale nie sú tak nároční a zariadenie im pokojne vydrží aj 4 roky. Vtedy je ale cena takého Android zariadenia takmer nulová, pretože od predajnej ceny sa znížila o približne 90 percent, kdežto Apple zariadenie za rovnaký časový úsek stratilo iba polovicu svojej predajnej ceny. Presný graf straty hodnoty si môžete pozrieť nižšie.

strata hodnoty apple vs android
Zdroj: bankmycell.com

Apple – kráľ popularity

Aj bez údajov vyššie je dobre známe, že smartfóny značky Apple sú medzi používateľmi mimoriadne populárne. Záujem o zariadenia tejto značky je zjavný aj pri modeloch z druhej ruky a pravdupovediac sa nie je čomu čudovať. iPhone má neuveriteľnú softvérovú podporu aj roky po uvedení na trh, čo má za následok to, že zariadenie sa ani po dlhšom čase neseká a funguje plynulým dojmom.

To sa ale nedá povedať o všetkých Android zariadeniach, aj keď v poslednom období sa niektoré značky snažia o zmenu. Ide napríklad o zariadenia z dielne Google – Pixel. Google sa snaží o dlhodobú podporu svojich zariadení a tento fakt je vidieť aj na dátach nižšie. Zo zvyšku sveta stratil Pixel na svojej hodnote najmenej.

strata hodnoty značky
Zdroj: bankmycell.com

Taký Samsung v tomto ohľade zaostáva najviac. Je to najmä vďaka veľmi širokému spektru zariadení, ktoré produkuje. Obrovské percentá straty nie sú ale iba pri najlacnejších zariadeniach. Samsung stratil veľmi veľa aj pri svojom top modeli Galaxy Z Fold2.

V každom prípade smartfóny nie sú žiadna investícia a na svojej hodnote vždy iba stratia. A ako často meníte smartfón vy? Obzeráte sa pri výbere aj na údaje o strate hodnoty? Podeľte sa s vašim názorom v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close